Fransa’da yabancılara oy hakkı “yalan” oldu

Fransa Başbakanı Manuel Valls’in Parti Sosyalist’in (PS) seçim vaadi olan yabancılara yerel seçimlerde oy hakkı verme vaadini askıya alması, Fransa’da yaşayan göçmenlerin tepkisini çekti. Valls’in açıklamalarını değerlendiren Valenton İl Genel Meclis Üyesi Metin Yavuz, “Fransa’daki yabancılara oy hakkı vaadi, 34 yıllık bir seçim yalanı” dedi.

Sosyalist Parti Hükümeti’nin yerel seçimlerde yabancılara oy hakkı verme vaadinden vazgeçmesi, Fransa’da yaşayan göçmenlerin ve Türk Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) tepkisine yol açtı. Başbakan Manuel Valls’in, yerel seçimlerde yabancılara oy hakkı verilmesinin günümüz koşullarında uygun olmayacağı yönünde yaptığı açıklama sol seçmene hayal kırıklığı  yaşattı. Sosyalist Parti iktidarının seçim öncesi yaptığı açıklamayı değerlendiren Valenton İl Genel Meclis Üyesi Metin Yavuz, yabancılara oy hakkı verilmesi konusunun 34 yıllık bir seçim yalanı olarak değerlendirdi.

Valls’in seçim öncesi sergilediği yeni tavır, Fransa’daki diğer STK’larda  yaptıkları açıklamalarla sert bir şekilde eleştiriliyor. Fransa İnsan Hakları Derneği (LDH) yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkede yaşayan göçmenlere  yerel seçimlerde oy hakkı tanınmasının, toplumda ayırımcılığın giderilmesinde de önemli bir rol oynayacağı” ifade ediliyor.

“Fransa’daki yabancılara oy hakkı vaadi, 34 yıllık bir seçim yalanı”

 

Fransa Başbakanı Manuel Valls’in açıklamalarını değerlendiren Valenton İl Genel Meclis Üyesi Metin Yavuz, bu konunun her yerel seçim öncesi gündeme taşındığına dikkat çekerek, konunun seçim malzemesi olarak kullanıldığını belirtti. Başbakanın kendi partisinden olan Cumhurbaşkanı François Hollande’ın vaatlerini yok saydığını dile getiren Yavuz, “ Yabancılara oy hakkı konusu bizzat Hollande’ın en önemli seçim vaatlerindendi. Sol partiler bu konuyu her seçimde kullanıyor. Fransa’daki yabancılara oy hakkı, 34 yıllık bir seçim yalanı. İnsanlarımız bugune kadar bu vaatlere inandı. Bu vaatler sayesinde sol partiler göçmenlerin oyunu toplamayı başartı. Ben başından beri bu konunun bir seçim stratejisi olduğuna inanıyorum ve uygulanabilir bulmuyorum.” dedi.

Cumhuriyetçi ve orta sağ partilerin bu konuda daha tutarlı davrandığını ifade eden Yavuz, “Önemli olan Fransız değerlerini benimseyen ve bu ülkede yaşayan göçmenlerin Fransız vatandaşı olması. Ben de göçmenlerin Fransız vatandaşlığına geçerek oy kullanmalarının daha uygun olacağını düşünüyorum. Türk göçmenlerin Fransız vatandaşlığına geçmesi çok daha önemli.” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

Your email address will not be published.