Migennes’de Türkçe dersleri terör tehtiti nedeniyle devam eden  olağanüstü hal tedbirlerine takıldı. Türkçe derslerini askıya alan kararın valilik tarafından verildiğini iddia eden Belediye Başkanı Boucher’ın açıklaması ailelerin ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerinin tepkisini çekti.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Migennes’de Türkçe derslerinin güvenlik gerekçeleriyle kaldırılmasına tepkiler büyüyor. Nicolas Sarkozy’nin lideri olduğu Cumhuriyetçiler Partisi’nden François Boucher’in belediye başkanı olduğu Migennes’de Türkçe ve Arapça derslerinin güvenliği tehdit ettiği öne sürülüyor. Sözde güvenlik kararı neticesinde 29 Şubat 2016’ya kadar, aralarıda Türkçe derslerinin de olduğu diğer ana dil ve kültür dersleri verilemeyecek. Karar şimdilik sadece Migennes’de yaşayan aralarında Türklerin de olduğu 90 öğrenciyi kapsıyor olsada,  yasağın ilerleyen günlerde diğer şehirlere sıçrayıp sıçramyacağı merak konusu.

Türkçe derslerinin askıya alınması kararınının valilik tarafından verildiğini iddia eden Belediye Başkanı Boucher, gerekçe olarak Fransa’da uygulanan olağanüstü hal kapsamında okullarda artırmak istenen güvenlik önelemlerin gösterildiğini açıkladı. Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretmenleri ile görüşen  Boucher, ”Okul müdürünün olmadığı bir anda kimsenin tanımadığı ve birazcık Fransızca konuşan birinin okulda hiçbir kontrole tabi olmadan dolaşmasına müsaade mi edeceğiz?” sorusunu yöneltti.

Migennes Belediye Başkanı François Boucher

Akademi, belediye başkanını yalanladı

Migennes’teki okullardan sorumlu Yonne Eğitim Akademisi Müdür Yardımcısı Eric Javoy, belediye başkanının ifadelerini yalanladı. Türkçe ve Türk Kültürü dersini veren öğretmenlerin her sene akademi tarafından kontrol edildiğini hatırlatan Javoy, Migennes’te tüm güvenlik önlemlerine riayet edildiğini ve öğretmenlerin güvenlik önlemleriyle ilgili okul idaresine bağlı olduğunu açıkladı.

Terör ile Türk ve Arap kültürleri arasında bağ kurulmaya çalışılıyor

Yaklaşık 700 Türkün yaşadığı Migennes’de Türk STK’lar karara tepkili. Yerel L’Yonne Republicaine gazetesine konuşan STK temsilcileri, terör tehdidi ile Türk ve Arap kültürleri arasında bağ kurulmaya çalışıldığına dikkat çekerek, sadece Çarşamba günleri okul sonrası verilen Türkçe derslerinin yasaklanmasından dolayı büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi.

Leave a comment

Your email address will not be published.