Fransa’da ehliyet kurslarında Türkler için Türkçe ehliyet kursu dönemi başlıyor. Yeterli Fransızcası olmayanlara büyük bir kolaylığı hayata geçiren Türk girişimci Selami Akcan, Paris ve çevresinde açtığı iki ehliyet kursunda Türkçe ders vermeye başladıklarını açıkladı. 

Aulnay Sous Bois ve Epinay Sur Seine’de faaliyet gösteren iki ehliyet kursu, Fransızcası yeterli olmayan Türklerin imdadına yetişecek. Bu girişim sayesinde İlle de France bölgesinde yaşayan sürücü adayları Türkçe dersler sayesinde trafik kurallarını daha iyi öğrenerek ehliyet alacakları ifade ediliyor.

“Amacımız sürücü adaylarımızın daha iyi bir eğitim alması”

Fransa’da ehliyet sınavları için asgari Fransızcanın yeterli olacağını belirten Akcan, “Basit Fransızca kelimelerin bilinmesi yeterli. Sağa dön, sola dön gibi. Fakat bizin istediğimiz Fransa’da yaşayan ve yeterli dercede Fransızcaları olmayan sürücü adaylarının bütün trafik kurallarına hakim olması.” ifadelerini kullandı.

“Bütün Kurs proğramını “Türkçe” veriyoruz!”

Türk sürücü adaylarının ehliyet sınavlarında, Fransız adaylardan farklı olarak tercüman bulundurabildiklerine dikkat çeken  Türk Eğitmen Haki Yıldırım, Türk sürücü adaylarına yönelik ayrı bir sınavın yapılmadığını belirterek, “Diğer sürücü kurslarından en önemli farkımız, teorik ve pratik eğitimlerde sınavda karşılaşabilecekleri sorunları da kapsayan bir kurs proğramını Türkçe veriyoruz. Bu sayede sınava girecek sürücü adayının dil sorunu ortadan kalkmış oluyor.” dedi.

Değişen yeni sınav sistemine hazırız!

Fransa’da trafik kurallarının zor ve bazı kuralların gereksiz olduğu yönünde yanlış bir algının olduğuna dikkat çeken Sürücü kursu Direktörü Selami Akcan, “Trafik bir bütün! Trafik kurallarında yeni bir değişikliğe gidildi. 2016 Mayıs ayından itibaren klasik trafik kurallarının yanında sürücülerin ehliyetlerini aldıktan sonra araçları ile ilgili karşılaşabilecekleri  idari süreçleri (Controle Technique, Carte Grisse ) üstesinden gelebilme zorunluluğu isteniyor. Örneğin, sürücülerin araçlarını daha iyi tanıyabilmeleri için yeni teknolojik ekipmanları kullanmayı bilmek zorunda. Klasik teorik bilgiler artık tek başına sınavda yeterli değil. Öte yandan temel ilk yardım prosedürlerin bilinmesi ve çağımızın ruhuna uygun olarak sürücü adaylarının çevreye duyarlı ve ekonomik araç tercihleri yapabilecek temel bilgilere sahip olması bekleniyor” dedi.

Yeni dönem, yeni sorumluluklar getirdi

Adaylar yeni dönemde aracın yağ seviyesini ölçmeden aracın tekerlek basıncının yeterliliğine kadar birçok konuda bilgi sahibi olmak zorunda.” ifadelerini kullandı. Bu yeni değişiklikliğin sürücü kurslarına büyük sorumluluklar getirdiğini belirten Akcan, “ Biz sürücü kurslarımızda verdiğimiz Türkçe eğitim sayesinde adaylarımızın Trafik kurallarını çok iyi bir biçimde kavramasını sağlamak zorundayız” diye konuştu.

İlle de France bölgesinde yaşayan ve Fransızcası yeterli olmayan sürücü adayları aşağıdaki  telefon numarasından bilgi alabilir ve Türkçe eğitim veren iki sürücü kursunun adreslerine ulaşabilir.

Auto Ecole Obélisque

58 bis rue Felix Merlin 93800 Epinay Sur Seine

Tel: 01 48 41 77 53

Auto Ecole Leclerc 

7 Place Du Generale Leclerc

93600 Aulnay Sous Bois 

Tel: 01 41 70 35 35 

Leave a comment

Your email address will not be published.