“ForwardKeys” şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre Fransa’da son bir senedir yaşanan terör saldırılarının ülke turizmini olumsuz etkilediği belirlenmiştir.

Yapılan araştırmaya göre, Nice’deki terör saldırsının ardından 14-25 Temmuz’da Fransa’ya uçakla gelen turist sayısında yüzde 8,8 oranında azalma görülürken, Fransa’ya yönelik son dönemdeki uçak rezervasyonu iptallerininde yüzde 20’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Paris Bölgesi Turizm Komitesi, başkentteki turizm otel ve restoranlardaki doluluk oranının, 2016 yazında önceki yıllara oranla yüzde 20 azalmasının beklendiğini açıkladı. Normandiya kıyılarındaki otellerdeki doluluk oranının ise yüzde 30’a kadar düşeceği tahmin ediliyor.

Fransa’ya uçakla gelenlerin oranı, ilk 6 ayda, geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 5,8 düşüş göstermişti. Paris’e havayoluyla gelenlerdeki düşüş ise yüzde 11’i bulmuştu.

Paris Bölgesi Turizm Komitesi Başkanı Frederic Valletoux, basına yaptığı açıklamada, Nice’de düzenlenen saldırılar sonrası uzatılan olağan üstü hal ilanının, başta ABD’li ve Asyalı turistler için olumsuz etki yaptığını ifade etti.

Fransa’nın güneyindeki turistik La Cote d’Azur bölgesi turizm ofisine göre, güney sahillerindeki otellerin doluluk oranı Nice’deki saldırıların ardından daha önce yıllara oranla daha şimdiden yüzde 10 düştü.

Leave a comment

Your email address will not be published.