Melenchon, işçi düşmanı çalışma yasası değişikliği yapmak isteyen Macron’un iktidar sarhoşu olduğunu belirterek 12 Temmuz’da tüm Fransa’da eylem çağrısı yaptı.

Fransa’da solcu lider Jean-Luc Melenchon, iktidarın kamu harcamalarında kesinti, patronlara vergi indirimi ve işçi karşıtı çalışma yasası değişikliği gibi uygulamalar öngören planlarına karşı önümüzdeki hafta ülke genelinde protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısında bulundu.

12 TEMMUZ’DA TÜM ÜLKEDE YÜRÜYÜŞ ÇAĞRISI

Ülkede düzenlenen son seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olan, rakibi Macron’a karşı kaybetmesine rağmen özellikle genşlerden aldığı yoğun destekle gündeme gelen ve şu anda parlamento üyesi olan Melenchon, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önerisiyle parlamentoda gerçekleşen oylamanın ardından konuşarak, Macron’un on yıllardır uygulamada olan işçi haklarını geri almak istediğini ve iktidar sarhoşluğu yaşadığını belirtti.

Reuters’ın aktardığına göre, Melenchon, “Tüm dostlarımdan 12 Temmuz’da ülkenin her yerinde yürüyüşler örgütlemelerini istiyorum” derken, ülkedeki çalışma yasasını işçi düşmanı müdahalelerle değiştirmek isteyen Macron hakkında ise, “Problemleri baskıyla düzeltebileceğini zanediyor, yanılıyor” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ekonomi ajandasındaki en tartışmalı başlık olan çalışma yasasını ele almak için vakit kaybetmiyor.

Macron’un, 28 Haziran’da yani Fransa Parlamentosu’nda çoğunluğu elde etmesinden sadece 10 gün sonra açıkladığı geniş kapsamlı çalışma yasası değişikliği paketi, sendikaların şiddetle karşı çıktığı, patronların toplu görüşmelerde elini güçlendiren ve işçilerin daha kolay ve az maliyetle işten çıkarılmalarına olanak sağlayan ‘düzenlemeleri’ içeriyor.

Fransa’da tepkiyle karşılanan çalışma yasası reformunun ne kadar kritik olduğunun farkında olan Macron’un, önceki Cumhurbaşkanı Holland’ın döneminde ekonomi bakanlığı yaptığı sırada söz konusu çalışma yasası reformunun yazınıma bizzat katıldı.

Çalışma yasası reformunun işçi sendikaları tarafından şiddetle karşı çıkıldığı Fransa’da Macron’un planının çabuk davranarak bir an önce yasayı Parlamento’dan geçirmek olduğu değerlendirmeleri yapılıyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.