Yeni Çalışma Yasası’na protestolar dinmek bilmiyor. Fransa’da hükümetin hazırladığı çalışma yasa tasarısı birçok şehirde protesto edildilirken, polisin gazlar müdehale ettiği sokaklar savaş alanına döndü.

Başken Paris başta olamk üzere Fransa’nın Nantes ve Le Havre gibi bütün büyük şehirlerinde  protestocular sokaklara döküldü. Ülkede 200’den fazla noktada toplanan göstericiler, polis ile çatıştı.

Protesto gösterilerinin gerçeklştiği bazı şehirlerde eylemciler araçları ateşe verdi. Paris’teki gösterilerde aralarında Comedie-Française’in de bulunduğu altı tiyatro binasını işgal edildi.

Paris Cumhuriyet Meydanı’nda  ise (Republique) “Gece Ayakta” eylemleri aralıksız devam ediyor. Mart ayının sonunda başlayan “Gece Ayakta” eylemlerinde liseli öğrenciler ve polis arasında çatışmalar yaşanmaya devam ediyor.  50’nin üzerinde göstericinin tutuklanarak tekrar serbest bırakıldığı ifaade ediliyor. Eylemcilerin çogunluğunu lise öğrencileri oluştururken, işçiler ile birlikte eylem düzenleyen protestocular 1968 Mayıs olaylarında olduğu gibi ünlü Odeon Tiyatrosu’nu işgal etti. Eylemcilerin işgal ettiği ve tiyatro gösterilerinin iptal edildiği diğer şehirler ise Lille, Bordo, Montpeiller ve Caen oldu.

Hükümetin işsizliği düşürmek için hazırladığı yeni  çalışma yasa tasarısı, başta sendikalar olmak üzere bütün Fransız toplumunun tepkisini çeken kanun teklifi, kazanılmış hakların geri alınması olarak değerlendiriliyor.

Günlük en fazala 10 saat oaln çalışma süresi 12 saate çıkarılmasına olanak sağlayan yeni çalışma yasası, iş sözleşmelerine de çiddi  değişiklik getirecek.  İşveren daha kolay işten çıkarma imkanı sunan tasarı, işverenlere çalışanların mesai süresini artırma ve maaşları düşürme yetkisi veriyor. Yasa tasarısının meclisten geçmesi halinde 18 yaşından küçük, çıraklık eğitimi alan öğrencilerin günlük 10 saate kadar çalışmasının önünü açacak.

Leave a comment

Your email address will not be published.