Sarkozy Almanya’da 

Eski Fransa Cumhurbaşkanı ve sağcı Cumhuriyetçi Parti (Les Républicains) Cumhurbaşkanı aday adayı Sarkozy Salı günü Alman Şansölyesi Angela Merkel’in konuğu olarak Berlin’deydi.

Merkel ve Sarkozy özellikle Avrupa Birliği’ni ilgilendiren konular üzerinde konuştular. Elbette konu dönüp dolaşıp yine Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine geldi. Sarkozy Türkiye’nin adaylığı konusunda «Sayın Merkel’e de söylediğim gibi, Türkiye’nin Avrıpa Birliğine olası üyeliği tartışma konusu bile olamaz. Sayın Merkel’in de bu konuda hem fikir olduğunu düşünüyorum zaten kendi fikirlerini söyleyecektir. Biz Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkıyoruz ve vizelerin karşılıklı kaldırılmasının Avrupa geleceği için mantıklı bir davranış olmayacağını düşünüyoruz. Elbette Türkiye büyük bir ülke ve tüm bağları kopartalım demiyoruz » diye konuştu.
Sarkozy Cumhurbaşkanı olduğu dönemden önceki seçim çalışmalarında da Türkiye adını her defasında ağzına dolamış, ve Fransa’da yükselen milliyetçi oyları kendine çekmekle ve böylelikle kamuoyundaki Türkiye karşıtlığını kullanarak oy devşirmekle eleştirilmişti.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.