311 seçmenin bulunduğu Fransa’da sandığa giden seçmen sayısı endişe verici. Bir haftanın geride bırakıldığı seçim maratonunda 311 bin seçmenden sadece 25 bin 130’u sandığa gitti. Bu yıl ilk defa Fransa’daki seçimlere gözlemci olarak katılan Gurbetin Oyları Fransa Temsilcisi Didem Durmaz, “Fransa’da oy kullanma oranlarında ciddi bir düşüş var.” dedi.

Almanya’dan sonra en çok Türk seçmenin bulunduğu Fransa’da sandığa giden seçmen sayısında büyük bir düşüş yaşanıyor. 311 binden fazla kayıtlı seçmenin yaşadığı Fransa genelinde üç ay önceki seçime kıyasla bu seçimde katılım oranlarının oldukca az olduğu ifade ediliyor. Bir haftanın geride bırakıldığı seçim maratonunda siyasi parti temsilcileri ve partilerin sandık yetkilileri katılım oranlarının endişe verici olduğunu ifade ediyor. Fransa’da 6 konsolosluk bölgesinde kurulan toplam 19 sandıkta hafta sonu beklenen yoğunluğunda yaşanmaması şakınlıkla karşılandı. Fransa’da 8 Ekim’de başlayan seçim süreci 25 Ekim tarihinde son bulacak.

Son verilere göre seçimin 6. gününde Fransa’da kullanılan toplam oy sayıs 25 bin 130 olarak açıklandı. Son altı gününün toplamında Paris seçim bölgesinde sandığa giden seçmen sayısı 8 bin 710 olurken, Strasboourg’da 6 bin 851, Marseilles’de 1983, Lyon’da 4 bin 594, Nantes’da 1725 ve Bordeaux konsolosluğunda sadece 1267 seçmen oy kullandı.

“Fransa’da oy kullanma oranlarında ciddi bir düşüş var.”

didem-durmaz

Bu yıl diğer Avrupa ülkelerinde aktif şekilde seçimlere gözlemci olarak katılan “Gurbetin Oyları” oluşumu Fransa’daki seçimleri de yakından takip ediyor. Paris’te oy verme işlemlerini Gurbetin Oyları adına takip eden Didem Durmaz, Fransa 24’e seçim sürecini değerlendirdi.

Oy kullanma oranlarının geçen seçime kıyasla daha az olduğunu dile getiren Durmaz, 7 Haziran seçimlerinde sandıkların 24 gün açık kaldığını fakat bu seçimlerde ise sadece 18 gün açık kalacağını hatırlatarak, “Dolayısıyla her gün oy kullanma sayısının önceki seçimlere göre  daha faza olması gerekiyordu.” dedi. Geçen seçimlerde Gurbetin Oyları’nın Fransa’da olmadığını belirten Durmaz, “Burada görüştüğüm yetkili arkadaşlar özellikle hafta sonu bir önceki seçimlere göre daha az bir katılımın yaşandığını aktarıyor. Bir karşılaştırma yaparsak, geçen seçimlerde hafta sonu yoğunluk yaşanırken, 4 bin 5 bin seçmen oy kullanıyordu. Fakat bu hafta sonu Cumartesi günü oy kullanan sayısı 1500 lü rakamlarda kaldı.” şeklinde konuştu. Katılım oranlarının azlığına Ankara’da yaşanan terör saldırısının da etkisinin olabileceğini dile getiren Durmaz, “Pazar günü oy kullananların sayısında artış yaşandı. Ancak gözlemlerime göre Fransa’da oy kullanma oranlarında ciddi bir düşüş var. Fransa’da bu hafta sonu okulların tatil olması ile daha çok vatandaşın oy kullanacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

Your email address will not be published.