Fransa’da 14 gündür süren Anayasa Değişikliği Halk Oylaması tamamlandı. 326 bin 375 kayıtlı seçmenin bulunduğu Fransa’da Paris, Lyon, Strasbourg, Marsilya, Nantes ve Bordeaux şehirlerinde kurulan sandıklarda toplan 142 bin 783 seçmen oy kullandı. 

Fransa Seçim Merkezleri’nde kullanılan toplam oy sayıları şöyle:

128 bin 513 kayıtlı seçmenin bulunduğu Paris’te 52 bin 485 seçmen oy kullandı. Paris’te katılım oranı yüzde 40,84 olarak açıklandı.

69 bin 539 kayıtlı seçmenin bulunduğu Lyon’da 30 bin 509 seçmen oy kullandı.

77 bin 531 kayıtlı seçmenin bulunduğu Strasbourg’da 36 bin 842 seçme oy kullandı.

18 bin 51 kayıtlı seçmenin bulunduğu Nantes’ta 9 bin 330 seçmen oy kullandı.

19 bin 571 kayıtlı seçmenin bulunduğu Marsilya’da 10 bin 143 seçmen oy kullandı.

13 bin 170 kayıtlı seçmenin bulunduğu Bordeaux’da 6 bin 822 seçmen oy kullandı

“Cesaret verici”

Sandıkların kapandığı saatte Paris Başkonsolosluğunu ziyaret eden Büyükelçi Dr. İsmail Hakkı Musa önemli açıklamalarda bulundu. Anayasa değişikliği halk oylamasına katılım oranlarını “Cesaret verici” olarak değerlendiren Büyükelçi,  “Vatandaşımız yurtdışında seçimlere daha artan oranda ilgi gösteriyor. Bu yurtdışındaki Türklerin, Türkiye’nin meselelerine çok duyarlı olduklarının bir göstergesi.” dedi.

Günlük oy kullanma yoğunluğunda artış olduğuna dikkat çeken Musa,  “Yurtdışındaki seçimleri yorumlarken göreceli olarak bakmak durumundayız. Haziran 2015 seçiminde vatandaş 24 gün süreyle oy kullandı. Kasım 2015 seçiminde 18 gün oldu bu imkan. Bu defa referandumda 14 gün. Buna rağmen bir artış var. Her gün kullanılan oy sayısında artış var. Paris bölgesinde ortalama günde 3 bin 800 kişi oy kullandı. Kasım’da 3 bin civarındaydı ve Haziran’da daha düşüktü.” şeklinde konuştu.


“Birlikte daha güçlüyüz!”

Paris Başkonsolosluğu oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından Başkonsolosluğun resmi sosyal medya hesabından teşekkür mesajı yayınladı. Referandum sürecinin uyum ve düzen içerisinde tamamlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: Keyifli bir 14 gün geçirdik. Oy verme işlemlerinin birlik, beraberlik, uyum ve düzen içinde geçmesine katkı sağlayan, gece gündüz özveriyle göre
v yapan sandık kurullarımızın üyelerine, siyasi partilerimizin temsilcilerine, dernek ve STK’larımıza, ayrıca bizleri yalnız bırakmayan Sayın Paris Büyükelçimize teşekkür ediyoruz.

Aynı şekilde, uzak yakın demeden yüzlerce kilometre yol katederek oy kullanmak için Başkonsolosluğumuza gelen 50 bini aşkın vatandaşımıza, seçim alanımızda misafir etmekten mutluluk duyduğumuz çocuklarımıza en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Birlikte daha güçlüyüz!”

 

Leave a comment

Your email address will not be published.