5 milyon müslümanın yaşadığı Fransa’da bir rahibin kilisede öldürülmesiyle “din savaşı” ya da “dahil harp” kaygıları artarken, yetkililer “bu tuzağa düşülmemesi” uyarısında bulundurlar.

Fransız İslam Konseyi eski Başkanı ve Paris Camisi rektörü Dalil Boubaker “Artık müslümanların neyin yolunda gitmediği konusunda bilinçlenmesinin zamanı gelmiştir. Gelin islam kurumlarında reforma gidilmesi için bir insiyatif başlatalım. Ve gelin buna Fransız müslümanları öncülük etsin” çağrısı bulundu.

Dalil Boubaker’in çağrısına Lyon Camisi imamı Kamel Kabtane’dan “Bu çağrıya destek veriyoruz. Reforma imamların eğitiminden başlayalım” cevabı geldi. Cumhurbaşkanı François Hollande da, “Toplumu bölmek ve bizi birbirimize düşürmek istiyorlar. Bu tuzağa düşmeyelim. Terörle mücadelede anayasa sınırları içinde kalacağız” açıklamasını yaptı.

Nice saldırısı olduğundan beri, 5’nci defa Elysee Sarayı’nda Güvenlik Konseyi’ni toplayan Hollande, toplantı öncesinde tansiyonu düşürmek ve ülkedeki dini toplumlara “sağduyu” mesajı verebilmek için bütün dini temsilcilerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı, “Irak Şam Örgütü IŞİD’in bizi hatta aynı ailenin çocuklarını birbirine düşürmek isteyen politik oyununa gelmeyeceğiz. Bu oyuna gelmeyelim. Birliğimizi koruyalım” açıklaması üzerine toplantıya katılan dini temsilciler Hollande’dan ibadet mekanlarının daha iyi korunmasını talep ettiler.

Fransa İslam Konseyi eski Başkanı ve Paris Cami Rektörü Dalil Boubakeur de bir din adamına yapılan barbar saldırının İslam ile ilgisi olmadığını vurgulayarak, “Değerler çelişkisi mevcut. Umarım gelecekte, biz müslümanlar bu yapılanların bizim İslam anlayışıyla bir ilgisi olmadığı konusunda bilinçlenir ve umarım bu bilinçlenmeye Fransız müslümanları öncülük eder. İslami kurumların reformuna ilişkin bir inisiyatif gündeme getirilmeli” dedi.

Lyon camisinin rektörü Kamel Kabtane ” biz islami kurumların reforma uğraması konusundaki çağrıya destek veriyoruz. İmamların eğitimi mühim. Dışarıdan gelen imamlar kontrol dışı. İmamlar Fransa’da eğitilmeli” dedi.

Fransa Katolik Kiliseleri Birliği, “Bizim bir silahımız dualarımız. İnananları yalnızca dua etmeye çağırıyoruz. Kilislerin kapıları ardına kadar aleni kalacak” dedi.

Kemiche’i serbest bırakan hakimin cezalandırılması için internet üzerinden kampanya başlatıldı.

Nicolas Sarkozy, iktidardan “teröristlere karşı daha gaddar” olmasını talebi

Charlie Hebdo saldırısı sonrası oluşan “milli birlik” görüntüsünden cesaret alan muhalefet, Nice saldırısı ve rahip cinayetinden sonra, iktidara yapılan saldırıların hesabını sormaya başladı. Hükümeti “terörün boyutuna uyan ciddiyette tedbir alamamak ve gevşek davranmakla” suçlayan muhalefet, nasıl olup da kiliseye saldıran Adel Kermiche’in elektronik bilezikle izlendiği halde bu cinayeti işleyebildiğini soruyor. İki defa Suriye’ye gitmeye kalkan, Türk yetkililer tarafından Fransa’ya iade edilen ve ceza alan birisinin serbest bırakılması da Fransızları kızdırdı. Her iki saldırganın da “S fişi” ismi verilen emniyet listesinde fişli olmasına rağmen asıl saldırgan olan Adel Kermiche’in yargı tarafından serbest bırakılması öfkeleri arttırdı.

Hollande, anayasa değiştirilerek daha katı kuralların getirilmesi çağrılarına karşı çıkarak, “Ülkemizi cumhuriyetin silahları ile koruyacağız. Mevcut yasalar yeterlidir. Daha fazla gayret göstereceğiz” şeklinde cevapladı.

Ana muhalefet partisi Cumhuriyetçiler’in lideri olan Nicolas Sarkozy, iktidardan “teröristlere karşı daha gaddar” olmasını talep etti. Aşırı sağ parti Front National ise halka insiyatif alma çağrısında bulundu.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve “Hukuk devletini korumak için, hukuk devletinden çıkamayız. Eğer değerlerimizi korumak için Anayasa ve hukuk dışı hareket edersek, o vakit teröristlerin zafer kazanmasını kendi ellerimizle sağlamış oluruz” açıklamasında bulundu.

Leave a comment

Your email address will not be published.