Fransa, OHAL’in ardından yürürlüğe girecek terörle mücadele yasa tasarısında   ev aramaları için izin yetkisini valilere bırakacak.

Yeni terörle mücadele yasasını Fransa Ulusal Meslisi’nin gündeminde.  Mecliste kabul edilen yasalar tarasında ev hapsi gibi önlemler de yer alıyor.

Yeni terör ile mücadele yasa tasarısı kabul edilemesinin ardından altı defa uzatılan OHAL uygulamasının 1 Kasım’da kaldırılması hedefleniyor.

OHAL’in kalkmasını istediklerini belirten İçişleri Bakanı Gerard Collomb, söz konusu tasarının özgürlükleri korumaya ve Fransızların güvenliğini sağlamaya yönelik olduğunu açıkladı.

OHAL’den sonra ev arama iznini valiler verecek

OHAL ile gelen yeni düzenlemeler, hükümetin hazırladığı terörle mücadele tasarısına dahil edilirken, OHAL kapsamında yürütülen uygulamalar sivil toplum kuruluşları ve insan hakları savunucularının tepkisini çekmeye devam ediyor.

Yeni düzenlemede, adli makamların birçok yetkisi valiliklere devredilirken, OHAL uygulamaları arasında yer alan, camilerin de içerisinde olduğu ibadethaneleri kapatma, adres baskınları, aramalar, güvenlik bölgesi ilan etme, ev hapisleri gibi çok sayıda güvenlik önlemi yeni yasada yer alacak ve valiliklerin yetkisinde olacak.

Leave a comment

Your email address will not be published.