Fransa İslam Konseyinin (CFCM) çağrısı üzerine Müslümanlar, ülkenin kuzeybatısında yer alan Saint-Etinne-du-Rouvray kentinde öldürülen papaz Jacques Hamel anmak için kiliselerde düzenlenen sabah ayinlerine katılarak, Hristiyanlara destek verdi.

Öldürülen 86 yaşındaki papaz için bütün hafta çeşitli anma etkinlikleri düzenlenmiş ve CFCM de Müslümanların pazar ayinlerine katılmaları çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine müslümanlar, kilisede öldürülen papazı anmak ve acılarını paylaşmak üzere pazar ayinlerine katıldı.

Fransa’nın sembollerinden Notre Dame de Paris Katedrali’nde hazır bulunan İslam Konseyi Genel Sekreteri Abdallah Zekri, “Bir papazın öldürülmesi bizim için bir imamın öldürülmesinden farksızdır. Bu barbarlığı asla kabul etmiyoruz” ifadelerinde bulunurken terörle ancak beraber kınadıklarında başedilebileceğini dile getirdi.

Zekri, “Müslümanlar olarak Hristiyanlarla dayanışma içinde olduklarını göstermek için Fransa çapında tüm kiliselerdeki ayinlere katılma kararı aldıklarını” söyledi.

Notre Dame de Paris Katedrali’nin Rektörü Patrick Jacquin ise “Müslümanların özellikle dün akşamdan beri kiliselerdeki ayine katıldıklarını, Hristiyanların acılarını paylaştıklarını ve bu gösterilen dayanışmadan çok etkilendiklerini, kiliselerin kapısının Müslüman, Yahudi ya da Budist herkese açık olduğunu” dedi.

Leave a comment

Your email address will not be published.