Fransa’da görevli ve memurlara karşı fiziki saldırılarda korkutan artış

Fransa özellikle geçtiğimiz haftalarda üst üste gelen memurlara yönelik fiziki saldırıları konuştu. Eğitimciler, polisler, doktorlar, toplu taşıma görevlileri vb. Fransa’da görev başındaki memurlara fiziki saldırının kanunen ciddi yaptırımları olmasına rağmen bunların engellenememesi ciddi bir sorun oluşturuyor. Sadece geçtiğimiz hafta yaşanılan bazı saldırılar şunlar:

Sağlık Görevlileri

2015 yılında doktor ve sağlık görevlilerine karşı yapılan fiziki saldırı ve hakaretler Ulusal Gözlem Raporu’nda 924 olarak kayda geçti. 2004 yılında saldırı sayısının 439 öldüğü gözönüne alındığında artışın ne kadar büyük olduğu düşündürücü boyutlara varıyor. Bir önceki seneye göre % 4 oranında artış olduğu ve en çok etkilenen sağlık görevlilerin Aile hekimlerinin (Medecin Generaliste) olduğu bilgisi yine raporlara yansıyor.

Eğitimciler ve öğretmenler

Fransa’da öğrenciye karşı fiziki ceza yasak. Özellikle ortaokul son ve lise sınıflarında bu durum tersine dönmüş durumda. Bilhassa bazı kırsal ve hassas bölgelerde öğrencilerin öğretmenlere karşı fiziki saldırıları önemli boyutlarda. Sadece geçtiğimiz hafta bir çok saldırı haberi Fransa’da medyaya yansıdı.

Bunlardan birisi, Argenteuil ’de 50 yaşında bir öğretmen CE2 (ilkokul 2) öğrencilerinin gözü önünde iki kişi tarafından saldırıya uğradı. Nedeni ise sınıfta küfürlü konuşan bir çocuğu uyarmasıydı. Çocuğun yakınları buna tepki olarak öğretmeni dövmeyi tercih etmişlerdi.

Tremblay-en-France (Seine-Saint-Denis) Paris’in hassas kuzey banliyölerinden birisi. Geçtiğimiz Pazartesi günü Lisenin müdürü girişte ciddi manada tartaklandı. Liseye daha önce de gençler tarafından bir çok kez molotof kokteyli atılıp yakılmak istenmişti.

Yine Pazartesi günü Toulouse şehrinde bir lisede bir öğrenci çıkışın yasak olduğu kapıdan çıkmak istemiş Beden Eğitimi öğretmeninin itirazı üzerine öğretmeni ciddi şekilde darb etmişti.

Yine bu hafta Calais şehrinde teknoloji öğretmeni ders ortasında dayak yedi. Çenesi ve bir çok dişi kırıldı.

Bir kaç gün önce bu sefer Starsbourg’da bir liseye girip derse katılan bir adam öğretmenin sınıfı terk etmesini söylemesiyle kendisine saldırdı. Öğretmen saldırı sonrası çalışamaz raporu aldı.

Güvenlik görevlileri

Yaklasık 10 gün kadar önce Paris’in banliyölerinden Essonne’da bir polis atılan molotof kokteyliyle bir anda alevler içinde kaldı. 38 yaşındaki polis hala komada.

Polise her toplumsal olayda hem ilk tepkiyi gören hem de ilk darbeyi alan memurlar. En son Bastia’da çıkan olaylarda ve aylardır devam eden Çalışma yasası gösterilerinde bir çok polis memuru yaralandı ve saldırıya uğradı.

Buna bir tepki olarak polis sendikaları Paris’de dün sessiz bir yürüyüz gerçekleştirdiler.

Toplu Taşıma memurları

Fransa’nın Clermont-Ferrand şehrinde çalışan bir SNCF memuru sabah 04 :00 civarı fena bir şekilde bir kişi tarafından darp edildi. Darb sonucu bayılan memuru bir saat sonra gelen temizlik işçisi farketti. Hemen hastahaneye kaldırılan memur hayatı tehlikeyi atlatmış durumda.

Yukarda verilen örnekler sadece bir haftadır Fransa’da yaşanılan bazı saldırı vakaları. Bunun yanında sonu dramla biten öğrenci kavgaları, artık sıradanlaşan hırsızlık olayları yada yaşanılan bir kaç tecavüz olayını buraya eklemedik.

Uzmanlar Fransa toplumunun nereye gittiğini sorguluyorlar. Zira son yıllarda artan saldırılar toplumsal huzurun da en büyük tehditi.

Leave a comment

Your email address will not be published.