Fransa’da işsizlik verilerinde sevindirici haber: 2016’da işsizlik sayısından 51 bin kişi azalacak

Fransa’da işsizlik oranında, 2007 yılından bu yana ilk defa düşüş yaşandı. İşsizlik sigortası UNİDEC’in ve İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun (ANPE) açıkladığı veriler, 2016 yılında işsizlik sayısında 51 binlik bir azalma yaşanacağını ortaya koyuyor.

Fransa’da açıklanan son işsizlik verileri 2016 yılı için umut veriyor. Ülkedeki işsizlik oranları, 2007’den itibaren 2015 sonuna kadar sürekli artarken ilk defa 2015’in son çeyreğinde düşüş sergiledi. Eylül ayı sonu verilerinde işsizlik oranının küresel mali krizin başaldığı 2017 yılından beri ilk defa düştüğü belirtiliyor.

İşsizlik sigortası UNİDEC’in verilerine göre 2016 yılında işsizlik rakamlarında 51 binlik bir düşüş yaşanacak. İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun (ANPE) açıkladığı veriler ise Ağustos ayına oranla işsizlik oranının yüzde 0,7 gerilediğini ortaya koyuyor. Eylül ve Ağustos aylarında  kayıtlı işsiz  sayısında 23 bin 800 kişinin azaldığı ifade ediliyor. Fransa’da son işsizlik rakmları 3 milyon 550 bin olarak açıklanırken ülkedeki işsizlik oranının Mayıs ayından günümüze kadar yüzde 0,1 gerilediği vurgulanıyor.

Konu hakkında yazılı açıklama yapan Çalışma Bakanı Myriam El Khomri, işsizlik oranının 2007 yılından bu yana ilk defa rekor seviyede düşmesinde hükümetin ekonomi politikalarının etkili olduğunun altını çizdi. El Khomri, bir diğer sevindirici gelişmenin ise genç işsizlerin oranında yaşandığını belirterek, son bir ay içinde genç işsizlerin sayısında yüzde 2,6’lık düşüş yaşandığına dikkat çekti.

Ekonomik büyümenin durağan olduğu Fransa’da istenen büyüme oranlarının sağlanamaması ve artan işsizlik oranları Fransız hükümetinin  en çok sorun yaşadığı konuların başında geliyor. Ülkedeki işsizlik oranı Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (INSEE) verilerine göre, yüzde 10 civarında.

Leave a comment

Your email address will not be published.