Yapılan testlerde ayrımcılık sadece çalışan veya işçi adaylarına değil aynı zamanda kadro seviyesindeki adaylara da uygulanıyor.

Çalışma Bakanlığı tarafından « İstihdamda ayrımcılık » konulu bugün yayınlanan bir raporda, büyük şirketlere yapılan istihdam testi sonucunda şirketlerin % 30’unun bu kişilere karşı ayrımcılık yaptığını ortaya koydu.

Raporu hazırlayan uzmanlar sonuçların genel geçer olduğunu, mutlakiyet arzetemeyeceğini ama buna rağmen istihdamla alakalı ipuçları verdiğini belirtiyor.

Arapların CV’leri ayrımcılık kurbanı 

Geçtiğimiz Nisan ve Temmuz ayları arasında İSM araştırma kurumu Çalışma Bakanlığı adına 40 büyük şirket ve 1000 çalışanla gerçekleştirdiği araştırmada, şirketlere gönderilen 30-40 CV arasında bütün kriterler (Formasyon, yabancı dil, tecrübe, eğitim)  aynı olmasına rağmen mağrip kökenli Arap adaylara ait CV’’lerde ayrımcılık yapıldığını ortaya çıkardı.

Bu teste göre, 1500 iş ilanına toplam 3000 CV gönderildi. Sonuç 40 şirketten sadece 12’si mağrip kökenli Arap adaylara cevap verirken, bu cevapların olumlu olma oranı ise % 15-35 arasında.

Ayrıca gönderilen CV’lerden Fransız kökenli olanlar % 47 oranında bir görüşmeye kabul edilirken bu oran mağrip kökenli adaylarda % 35.

Leave a comment

Your email address will not be published.