Fransa’da ‘İndirim Günleri’ Türklerin de yüzünü güldürüyor

Fransa’da ‘İndirim Günleri’ (Soldes) başladı. Altı hafta sürecek indirimler Fransalı Türklerin de yıllık alışverişlerinde önemli bir yer tutuyor. Fransalı Türkler, indirim günlerini kalabalık aileler için büyük bir fırsat olarak değerlendiriyor. 

Fransa’da yıl içerisinde iki defa gerçekleşen  büyük indirim günlerinin (Soldes) ilki 7 Ocak Çarşamba günü başladı. Geçmiş yıllarda yaz ve kış aylarında beşer hafta olarak belirlenen indirim günleri 2015 yılında beş haftadan altı haftaya çıkarıldı. Bu yıl da indirim günlerinde binlerce müşteri büyük mağazalarda uzun kuyruklar oluşturdu. Fransa’da yaşayan Türklerin de yıllık alışverişlerinde önemli bir yer tutan indirim günleri, Türk ailelerin de yüzünü güldürmeyi başardı. Çok çocuklu aileler için büyük bir fırsat olarak değerlendirilen indirim günleri, Türk ailelerin acil ihtiyaçların dışında kalan alışverişler için önemli bir tasarruf yöntemi olarak değerlendiriliyor. Büyük mağazaların indirim çekleri ve markaların müşterileri için gönderdiği özel indirim davetiyeleri, indirim günlerinin değişmeyen sürprizi olarak kabul ediliyor. İndirim günlerinin ilk günlerinde ünlü spor markalarının ürünlerini yüzde elli daha ucuza almak mümkün görünse de istediği markayı, uygun fiyata bulmak isteyen müsterilerin elini çabuk tutması tavsiye diliyor. Büyük mağaza ve markaların satış temsilcileri, kaliteli ve ucuz ürünlerin ilk birkaç günde tükendiğine ve  üçüncü haftalarda aranılan ölçülerin genelde bulunamadığına dikkat çekiyor. 

Adresleri ve fiyatları internetten karşılaştırmak mümkün

İnternet üzerinden indirim günleri öncesi her bölgede bulunan büyük alışveriş merkezlerini, fabrika satış noktalarını ve marka merkezlerinin adreslerini bulmak mümkün.www.lesmagasinsdusine.com internet adresi indirim fiyatlarını ve yakın marka merkezlerinin adreslerini sunuyor. Türklerin yoğun olarak yaşadığı İle de France bölgesinde ve Paris civarında indirim günlerinin değişmeyen adresi Paris Nord 2 Val D’Europe olurken, Paris La Vllee Village Serris, Marques Avenue İle Saint Denis, Corbeil Essonnes Marque Avenue adresleri geçmiş yıllarda yoğun ilgi gören alış veriş merkezlerinin arasında yeralıyor. Centre Bölgesinde indirim günlerinden daha çok indirimli fiyatlardan istifade etmek isteyenler için Troyes Marque Avenue  alışveriş merkezleri öneriliyor. Alsace bölgesinde ise Roppenheim The Style Outlet alışveriş merkezi tüketicilerin yoğun olarak kullandığı adresler arasında bulunuyor.

“İndirim günleri kalabalık aileler için büyük fırsat.”

Fransa’da yaşayan Türk ailelerin büyük bölümü yıllık alışverişlerini yapmak için indirim günlerini bekliyor. Büyük ölçüde giyim ihtiyaçlarının giderildiği indirim günleri kalabalık aileler için büyük fırsat olarak görülüyor. Paris’te yaşayan ve 4 çocuk annesi olan Feride Akacan, yıl içerisinde acil ihtiyaçların dışında kalan alış verişler için indirim günlerini beklediklerini belirtiyor. İndirim günlerinin ilk günlerinde fiyatların çok uygun olduğuna dikkat çeken Akacan, “Çocuklarımızın giyim ihtiyaçlarını büyük ölçüde indirim dönemlerinde karşılıyoruz. Başka türlü bu ekonomik şartlarda geçinmek kolay değil.” ifadelerini kullandı. Strasborg’da yaşayan İsmet Güngör ise indirim günlerini fırsata dönüştüren bir diğer isim. Beş çocuğunun olduğunu söyleyen Güngör, “İndirim günleri kalabalık aileler için büyük fırsat. Yıl içinde giyim kuşam alışverişlerimizi büyük ölçüde indirim günlerine denk getirmeye özen gösteriyoruz.” dedi.  

“Sona kalan dona kalıyor!”

Büyük alışveriş merkezleri ve önde gelen markalar mağazalarının kapılarını özel müşterileri için indirim günlerinden birkaç  gün önce açıyor. Avantaj kartlarına sahip müşteriler hem indirimlerden yararlanan ilk müşteri olma imkanını hem de mağazalarda oluşan yoğunluktan sıyrılma imkanını elde ediyor. Fransa’da turislerin de ilgi gösterdiği indirim günlerinin ilk iki haftasında mağazalar genelde ürünlerine yüzde 20 ile yüzde 50 arasında bir indirimin uyguluyor. Üçüncü haftadan itibaren, mağazalar bu ürünlere ek indirim uygulamaya başlasa da istenilen ürünleri bulmanın kolay olmadığı ifade ediliyor. İndirim günlerinin ilk haftasının önemli olduğunu belirten Feride Akacan, “İlk hafta istenilen ve aranan ürünleri bulmak mümkün. Üçüncü haftadan sonra fabrika satış noktaları ve ünlü markalar sezon sonu indirimleri ile birlikte fiyatlarına yüzde 70’e varan indirimler koysa da aranan ürünleri bulmak mümkün değil. Ben ilk hafta ya da ikinci haftayı kaçırmamaya dikkat ediyorum. Sona kalan, dona kalıyor!” şeklinde konuştu. 

Leave a comment

Your email address will not be published.