Fransa, ülkedeki imamlara yönelik eğitim programını hayata geçiriyor.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Fransa İslam Konseyi temsilcileriyle yaptığı görüşmeden sonra, son zamanlarda ülke gündeminde yer alan imamların eğitim meselesi hakkında yeni bir uygulamaya geçeceklerini ve Fransa’daki imamlara Fransız değerlerine yönelik eğitim verileceği açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanı Cazeneuve, 2012 yılından bu yana aşırıcılık çağrısı yaparak nefret söylemi yayan 80 imamın sınır dışı edildiğini, Kasım ayından itibaren 20 caminin aynı gerekçelerle kapatıldığını ifade ederken, camilerin finansmanlarının da şeffaf olması gerektiğini önemle vurguladı.

CFCM Başkanı Anouar Kbibech de imam ve din adamlarına, hükümetin bu eğitim programını izlemesi çağrısında bulunurken, imamların eğitiminin toplum değerlerine entegrasyonun bir parçası olduğunu, yaz sonunda aşırıcılık çağrılarına karşı yeni bir söylem geliştireceklerini de duyurdu.

Başbakan Manuel Valls ise fransız gazetesi Le Monde için kaleme aldığı makalede, “Fransa’daki İslam ile gerçek bir anlaşma inşa etme ihtiyacı bulunuyor. Biz Fransa’da İslam’a en büyük zararı verenlerin etkisizleştirilmesine karşı yine Müslümanlara yardımcı olmak zorundayız.” yazmıştı.

Başbakan Valls, Fransa’daki camilerin yabancı finansman almasının önünün bir süreliğine kesileceğini de belirtmişti.

Leave a comment

Your email address will not be published.