311 bin Türk seçmenin bulunduğu Fransa’da 26. Dönem Milletvekili seçimlerinin ilk günü oldukça sakin geçti. 6 konsolosluk bölgesinde kurulan 19 sandıkta toplam 1678 seçmen oy kullandı.

Almanyadan sonra en çok Türk şeçmenin yaşadığı Fransa’da  seçimlerin ilk günü oldukça sakin geçti. 8 Ekim Perşembe günü 6 konsolosluk bölgesinde toplam 19 sandıkta oy kullanan gurbetci sayısı 1678 olarak açıklandı. Paris seçim bölgesinde kurulan 7 sandıkta ilk gün kullanılan toplam oy sayısı 583 olarak açıklandı. Strasboourg’da 475, Marseilles’de 145, Lyon’da 262, Nantes’da 116 ve Bordeaux konsolosluğunda sadece 97 seçmen oy kullandı. 

311 binden fazla kayıtlı seçmenin bulunduğu Fransa’da ilk gününün sakin geçmesi iş günü olması nedeni ile doğal olarak karşılanıyor. Parti temsilcileri hafta sonunda ciddi bir yoğunluk yaşanacağını ifade ediyor. Çeşitli dernek ve parti teşkilatlarının toplu oy kullanımı için tedarik ettiği otobüsler ile çok sayıda seçmenin hafta sonunda oy kullanması bekleniyor. 

UNESCO Büyükelçisi ilk gün oyunu kullandı 

VDT_5591

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için ilk gün sandığa giden diplomat Unesco Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı oldu. Büyükelci, Paris Konsolosluğu’nda oyunu eşi İnci Botsalı ile birlikte kullandı. 

Fransa’ genelinde 6 konsolsoluk bölgesinde oy kullanma işlemleri  25 Ekim tarihine kadar sürecek. Fransalı Türk seçmenler hafta içi ve hafta sonu da dahil her gün saat 10:00’dan akşam  saat 19:00’a kadar oy kullanabilecek.

Leave a comment

Your email address will not be published.