Fransa genelinde 30 şehirde görülen agresif bir tür olan Asya kaplan sivrisineği yayılmaya devam ediyor.

Bu yaz sivrisinek saldırısına maruz kalan Fransa’da, kaplan sivrisineği, bahçelerdeki su birikintilerinde çoğalıyor. Mayıs ayında Fransa’nın iç bölgelerinde şehirlerin su altında kalmasıyla artan sivrisineklere karşı bahçelerinde su birikintisi bulunanlar kendisini korumaları gerekmektedir.

Kaplan Sivrisineği nerelerde görülüyor?

Devletin resmi internet sitesi www.moustiquetigre.org adresinde verilen haritaya göre, Fransa’nın 30 şehrinde kaplan sivrisineği bulunuyor. Geçen yıl ise bu  şehirlerin sayısı 20 olarak kayıtlara geçmişti. Akdeniz Sivrisinekle Mücadele Birliği’nden (EID) Charles Jeannin’e göre, bu türün yoğun görüldüğü yerler şöyle: özellikle Provence-Alpes-Côte d’Azur (Paca), Languedoc-Roussillon ve Fransa’nın güneydoğusu ile Grenoble ve Lyon çevreleri.
sinek-fransa-harita

Nasıl yayılıyorlar?

Bu sivrisineklerin kanatları uzun mesafeleri kat edecek kapasitede değil. Bu sinekler bize ait eşyalara yuva yapıp larva bırakarak bizlerle birlikte geliyorlar. Dolayısıyla farkında olmadan sinekleri arabalarımızda, trende, gemide misafir etmiş oluyoruz.

Önlemlerinizi alın

Kaplan sivrisineğinin tamamen ortadan kaldırılması zor. Bu yüzden herkesin kendisi için önlem alması gerekiyor. Bu kapsamda, su birikintilerini önlemeye çalışın. Çünkü kaplan sivrisineği bu birikintilere larva bırakıyor. Suyun olmadığı yerlerde üreyemiyorlar. Saksı altlıklarında biriken suları düzenli olarak dökün, altlıklarda su kalmamasına dikkat edin. Suyun birikebileceği yerler olan el arabaları ve sulama kaplarında su kalmamasına dikkat edin. Yağmur oluklarını hafifçe kapatın. Bu tür küçük önlemlerle sineklerin üremesini engellemeniz mümkün.

Sivrisinekleri ihbar edebilirsiniz

Sivrisineklerin gelişimini takip etmek ve git gide başka yerlere yayılmasını önlemek için vatandaşların katkı sağlaması oldukça önem teşkil ediyor. Eğer kaplan sivrisineği ile karşılaşırsanız, durumu www.signalement-moustique.fr adresine bildirebilirsiniz.

Bu tür sivrisinek hastalıklara neden olabiliyor

Kaplan sivrisinekleri bünyelerinde Dang humması ve Sarıhumma taşıyor. Charles Jeannin, geçen yıl Nîmes kentinde birkaç kişide Dang hummasına rastlanırken, iki yıl önce de Montpellier’de Sarıhumma vakaları görüldüğünü söylüyor. Ancak panik yapmaya gerek yok, çünkü istisnalar dışında ılıman bölgelerde bu hastalıkların şiddeti oldukça düşük düzeyde seyrediyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.