Fransa’nın hangi bölgesinde ehliyet sınavından geçme şansınız daha yüksek?

İstatistiklere göre ilk sınavda geçme oranı bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Geçtiğimiz hafta otomobil dergisi AutoPlus bu konu hakkında ilginç bir yazı kaleme aldı.
Dergiye göre, tüm adaylar sınav anında aslında eşit şanslara sahip değiller. Ortalama olarak 1,4 milyon sürücü adayının sadece % 60,2’si geçtiğimiz yıl ilk seferde ehliyetini almayı başarabildi.

Peki şansınızı artırmak için bölge değiştirmek ise yarar mı?

İstatistiklere göre Fransa’da en kolay ehliyet alma şansı DOM-TOM denilen deniz aşırı topraklarda mümkün. Mesela Saint-Pierre-et-Miquelon’da % 78,5 ilk seferde ehliyetinizi alabilirsiniz.

Fransa’da ise La Lozere % 75,9, Hautes-Alpes % 74,1 ve Alpes de Haute Provence % 73,3 oranlarıyla başı çekiyorlar.

Toplu taşımanın seyrek olduğu kırsal kesimlerdeki adayların ehliyetlerini ilk seferde alma şanslarının yüksek olmasının adayların motivasyonuyla alakalı olduğu da dergide yorum olarak yer alıyor. Çünkü ehliyet, büyük şehirlerde yaşayanlara göre, iş yada eğitim hayatları için daha yaşamsal bir özellik taşıyor.
Sıralamanın en zor olduğu yerler ise elbette ilk olarak Paris. Paris ve Rhone bölgesinde bu oran sadece % 47. İlginç diğer iki düşük sonuç ise Guyane % 42 ve Guadeloupe % 39. Bu iki deniz aşırı toprakta oranın bu derece düşük olmasının nedeni, çevreden sürekli yabancı göç almalarından dolayı dil sorunundan dolayı pek çok adayın ehliyetini alamaması.

Tüm adaylara bakıldığında ise, erkek adayların yaklaşık % 64’ü bayan adayların da sadece % 55’i ilk seferde ehliyetlerini alabilme başarısı gösteriyorlar. Yaş oranı da ayrı bir etken teşkil ediyor. Ehliyet adaylarının yüzde 33’u 18 yaş civarında bulunuyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.