Fransa’da doğan çocukların nüfusa kaydedilmesi doğumdan sonraki ilk 3 gün içerisinde yapılması gereken bir prosedürdür. Zor olmayan bu kayıt işlemleri gerçekleştirirken geç kalınması durumunda ailelere para cezası kesilebiliyor.

Doğum gerçekleşmesiyle yapılması gereken bu doğum bildirim işlemi bebeğin Çarşamba, Perşembe veya Cuma günü dünyaya gelmesi durumunda ise bir sonraki haftanın ilk iş gününden itibaren de yapılmalıdır. Aksi halde, ücretsiz olan bu işlem 1.500 Euro ödenerek yapılıyor. Doğumun gerçekleştiği hastanede hazırlanan üzerinde bebeğin isminin yazdığı doğum belgesi ve varsa evlilik cüzdanı ile bağlı bulunulan belediyeye gidilerek resmi doğum bildirimi yapılması gerekiyor.

Bebek için Fransız nüfus cüzdanı talebi yapılırken gerekenler;

  • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu,
  • doğum belgesi (acte de naissance)
  • ikametgah senedinin aslı ile fotokopisi
  • bebeğin iki adet vesikalık fotoğrafı

Başvuru sırasında bebeğin orada bulunması zorunlu olup ebeveynlerin de nüfus ve aile cüzdanlarını belediye görevlisine sunmaları talep ediliyor.

Yeni doğan bebeği Türk makamlarına bildirmek için yapılması gerekenler;

Türk vatandaşlarının, Fransa’da gerçekleşen doğumları, doğum tarihinden sonraki 60 gün içerisinde konsolosluklara bildirmelidirler. Ücretsiz olan bu işlemi 60 gün geçtikten sonra yapan ebeveynler Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen idari para cezasına çarptırılıyor.

Doğumun gerçekleştiği yerde veya yakınında Türkiye temsilciliğinin bulunmaması veya herhangi bir nedenle bildirimde bulunulamaması halinde, doğumun gerçekleştiği yerdeki yerel makamlarca düzenlenmiş doğum belgesinin aslı ve Türkçe tercümesi ile birlikte yurt içindeki ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne de bildirim yapılabiliyor. Ayrıca Türk alfabesinde bulunmayan w, q, x gibi harfleri içeren isimler kabul edilmemektedir.

Bu işlemler posta yolu ile de yapılabiliyor. Ancak bu durumda, işlem sonucunuzun size geri postalanması için 6 Euro posta bedelini de başvuru dosyasına eklenmeniz gerekiyor.

Bebeğin doğum bildirimi için gerekli belgeler;

  • Belediyeden alınmış doğum kayıt örneği,
  • Fransız ya da Türk evlenme cüzdanı fotokopisi,
  • Anne ve Babanın Türk nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri

Çifte vatandaşlık sahibi olanların Türkiye’de doğum yapması durumunda ne yapılmalı?

Doğumun Türkiye’deki ilgili nüfus müdürlüğüne bildirilerek çocuğu nüfusa kayıt ettirmek, Fransız resmi makamlarına bildirmek için ise, Türkiye’deki Fransız Konsolosluklarına başvurmak gerekiyor.

Yabancı uyruklu eşten olan çocuğa Türk nüfus cüzdanı nasıl alınır?

Fransa’da yaşayanların, doğum bildirimi için çocuğun annesiyle beraber Türk Konsolosluğu’na başvurması gerekiyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.