Danıştay Türk asıllı Fransız siyasetçi Metin Yavuz’un Valenton Belediye Meclisi üyeliğini iptal etti. Bir yıl süre ile belediye seçimlerine girmesi yasaklanan Yavuz, mahkemenin kararına saygı duyduğunu belirtti ve bölge halkı için siyasette mücadele etmeye devam edeceğini açıkladı.

90 yıllık Komünist Parti geleneğini yıkan Türk asıllı Fransız siyasetci Metin Yavuz’un belediye meclis üyeliği mahkeme kararı ile iptal edildi. Seçim bağışlarının zamanında beyan edilmediği için hakkında dava açılan Yavuz’a Danıştay bir yıl siyaset yasağı getirdi. Seçimlerde yüzde 5 oy alan parti ya da bağımsız adaylara geri ödenmesi öngörülen seçim harcamalarıın da Yavuz’a ödenmemesi karara bağlandı.

Fransa’da 2014 yılında gerçekleşen Belediye şeçimlerinde büyük başarı yakalayan Türk asıllı Fransız siyasetci, yaklaşan seçimler öncesi siyasi rakipleri tarafından önünün kesilmek istendiğini belirtti. Danıştay’ın kararını eleştiren Yavuz, “Zamanlama çok manidar.” ifadelerini kullandı.

“Siyasette mücadele etmeye devam edeceğim”

Kararın ardından belediye meclisi görevinin düştüğünü dile getiren Yavuz, İl genel Meclisi’ndeki görevinin ise halen sürdüğünü hatırlattı. Siyasetin uzun bir yarış olduğuna vurgu yapan Yavuz, “Bizim için değişen birşey olmayacak. Siyaset yapmaya ve bölge halkına hizmet etmeye devam edeceğiz.” dedi.  Bir yıllık siyaset yasağını değerlendiren Yavuz, yasağın belediye başkanlığı seçimleri için geçerli olduğunu hatırlattı ve bir yıl içinde bir seçim olması halinde seçimlere katılamayacağını aksi takdirde gelecek belediye seçimlerinde mutlaka aday olacağını açıkladı.

 AİHM’e gitmeyi düşünmüyorum 

Danıştay’ın verdiği kararın Fransa Hukuk sistemine göre son karar olduğunu belirten Yavuz, “Bundan sonra atılacak bir tek adım kalıyor o da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM). Fakat Fransız hukukuna saygı duyuyorum AİHM’e başvurmayı düşünmüyorum.Ülkemi şikayet etmek istemiyorum.”ifadelerini kullandı.

Türk asıllı Fransız siyasetçi 2014 belediye başkanlığı seçimlerin de Valenton’da bağımsız aday olmuş ve oyların yüzde 43’nü alarak büyük bir başarıya imza atmıştı. Doksan yıldır Kominist Parti’nin kalesi olarak bilinen şehirde 2015 İl Genel Meclis seçimlerine sağ ittifakın adayı olarak giren Yavuz, seçimlerden zaferle çıktı. Paris’in güneydoğusundaki Valenton, Limeil-Brevannes ve Villeneuve-Saint-Georges şehirlerinin oluşturduğu bölgede seçimleri kazanarak 90 yıllık Komünist Parti geleneğine son verdi.

Leave a comment

Your email address will not be published.