Fransa”da çalışma yasasını protesto eden eylemcilerden 130’u tutuklandı

Hükümetin hazırladığı yeni çalışma yasasına tepkiler sürüyor. Paris sokaklarında  hükümetin reform paketini prpotesto eden göstericilerden 130’u tutuklandı.

Paris’in Bastille meydanında toplanan lise öğrencileri güvenlik güçleri çatıştı. Polise taş, cam şişe ve yumurta fırlatan gurup biber gazı kullanılarak dağıtılırken çıkan olaylarda 130 kişi gözaltına alındı. Protesto gösterilerilerinin gerçekleştiği caddelerde işyerleri kepenklerini kapatmak zorunda kaldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Paris’in kuzey batısındaki Leonard-de-Vinci Lisesin’de çıkarılan yangında okulun büyük hasar gördüğünü açıkladı. Fransa’da 150 lisenin öğrenciler tarafından bloke edildiği ve bu liselerde eğitim ve öğretime ara verildiği belirtiliyor.

Çalışma reformuna karşı gösteriler Paris’in dışındaki şehirlerde de sürüyor. Marsilya, Rouen, Renens ve Havre’da da üniversite ve lise öğrencileri protesto gösterileri için sokaklarda.

Çalışma Bakanaı Myriam El Khomri tarafından işsizliği düşürmek amacıyla hazırlanan yasa tasarısının tepki çeken maddeleri arasında, günlük maksimum çalışma sürelerinin 10’dan 12 saate yükseltilmesinin yanı sıra, part-time çalışanların da çalışma sürelerini düşürüp mesai ücretlerinde de fiyat indirimine gidilmesi yer alıyordu.

Leave a comment

Your email address will not be published.