2017 yılının girmesiyle birlikte bir dizi değişiklikler de hayatımızı etkileyecek. Bunların başında zamlar gelse de toplumsal yaşamdan hukuka bazı yenilikler vatandaşları bugünden itibaren ilgilendirmeye başladı. İşte o yenilikler :

  • Asgari ücrette artış

Yeni yılla birlikte SMİÇ yani asgari ücret % 0.93 oranında artarak 9.67 eurodan 9.76 euroya yükseldi. Bundan böyle 35 saat çalışan bir çalışan 1481 euro brüt yani 1153 euro net maaş alacak. Bu 11 euroluk bir artış anlamına geliyor.

  • Sigara paketleri tek tip oldu

Sigara paketlerinin cazibasini azaltmak ve kullanıcıları caydırmak amacıyla üzerinde hiç bir logo olmayan  ve uyarıcı fotoğraflar bulunan yeni paketler bundan böyle zorunlu olarak sigara bayilerinde satılacak. Nötr paket yasası 2015’de meclisten geçmiş ve 1 Ocak 2017’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girmişti.

  • Daha anlaşılır ve elektronik ortamda verilecek yeni maaş bordroları

2014 yılının sonunda hükümet maaş bordrolarının çalışanlar için daha kolay olması yönünde bir çalışma başlatmıştı. Amaç bordronun teknik terimlerinin basitleştirilip anlaşılabilir olması.

Diğer kolaylık ise, artık isteyen çalışanlar işverenlerden kağıt yerine elektronik olarak maaş bordrolarını talep edebilecekler. Bunun amacı ise gereksiz kağıt tüketimini azaltmak ve belgenin saklanmasını kolaylaştırmak.

  • Enerji fiyatlarına zam

Doğal gaz fiyatları yeni yılla birlikte % 5 zamlandı. Bunun sebebi ise taşıma ücretlerindeki artışın tüketiciye yansıması olarak açıklanıyor. Buna göre megawatt saati 4.34 euro olan gaz 5.88 euroya yükseliyor.

  • Mahkemeye gitmeden hakim kararı olmaksızın çiftler boşanabilecek

Artık anlaşmalı boşanmalarda hakim kararı olmadan taraflarlar avukatları aracılığıyla boşanabilecekler. Boşanma davalarının % 55’ine tekabül eden bu tür boşanmalarda amaç adlı sistemi rahatlatıp gereksiz iş yükünden hakimleri kurtarmak olarak açıklanıyor.

  • Bankacılık işlemlerine zam

Bankalar işlemler için aldıkları uçuk ücretlere doymuyor ! 1 Ocak’tan itibaren bankacılık işlemlerine % 13 gibi bir zam geliyor. Bunun yanında kendi bankanız haricinde başka bir bankanın bankamatiğini kullanmanız durumunda örneğin % 4.5’lik bir masraf ücret artışı ve banka kartlarında % 3.35’lik bir artışı yürürlüğe giriyor. Genel bankacılık işlemleri için aldığınız paketlerde ise % 2.61’lik bir zam söz konusu.

  • Pul fiyatlarına da zam

Gönderi ücretleri de zamdan nasibini alıyor. Öncelikli olan kırmızı pul 0.80 eurodan 0.85’e (% 6.3), yeşil pul 0.70 eurodan 0.73 euroya (% 4.3), normal gönderi ise 0.68 eurodan 0.71 euroya (% 4.4) yükseldi. Taahhütlü gönderi ücretleri ise 3.77 eurodan 3.95 euroya (% 4.8) yükseldi.

  • Bir zam da sigortacılık işlemlerine

Bundan böyle ev sigortası yaptırmak isteyenler % 2.5, taşıt sigortası için ise %1.5 oranında zamlı tarifeden sigorta kontratı yapacaklar.

Sosyal sigortalarının yanında ek sağlık sigortası (mütüelle) yaptıranlar da artık % 3 ile % 5 arasında aylık bir zamla karşı karşıyalar.

  • Plastik torba tamamen tarihe karışıyor

Bundan böyle klasik plastik torbalar mağazalarda müşterilere sunulmayacak. Plastik torbaların sadece 50 microndan daha ince olanları ve yenilenebilir özelliklikte (biodeğredable) olanları kullanılılacak. Bu torbalar aynı zamanda geri dönüşümü kolay olan malzemeden yapılmak zorunda. Kanun, her bir poşetin içeriğinin % 30’unda mısır ve patates türevi olmasını şart koşuyor.

Ayrıca yeni yılla birlikte trafik cezalarında da önemli artışlar yapıldı.

Leave a comment

Your email address will not be published.