Özellikle ülkenin kuzeyinde etkili olan yağışlar birçok evin su altında kalmasına yol açtı. Aralarında Türk nüfusun yoğun olduğu Montargi’in de bulunduğu şehirlerde ulaşım felç olmuş durumda. Yüzlerce evin tahliye edildiği ülkede bazı şehirlerde okullar tatil edildi.

Fransızlar su baskınlarına hazırlıksız yakalandı

“Sabah 4:00’te işe gitmek için garaj kapısını açtığımda evimi su bastı. Havlu ve kovalarla boşaltmaya çalıştık ancak su hızlı şekilde yükselmeye devam etti.”

Fransa Meteoroloji Kurumu, aşırı yağış nedeniyle 19 bölgede turuncu alarma geçildiğini duyurdu. Açıklamada süren yağışlar nedeniyle bu bölgeler için su baskını riskinin de devam ettiği vurgulandı.

Montargis’te Türk camii kapılarını afetzedelere açtı

10 bin Türkün yaşadığı Mantargis’te nehir ve göller taştı. Montargis Türk Camii kapılarını selden etkilenen afetzedeler için açtı. Cami derneği üyelerine görderdiği SMS mesajı ile yardıma buhtaç ve evlerini su basan aileler için caminin açık tutulacağını duyurdu.

Başkent Paris’i de etkisi altına alan yoğun yağış trafikte aksamaları da beraberinde getirdi. Oluşan su göletleri nedeniyle bazı kara yolları tamamen ulaşıma kapandı. Bazı tren seferleri ise demir yollarında meydana gelen arızalara bağlı olarak iptal edildi.

Leave a comment

Your email address will not be published.