Seçim hazırlıklarını tamamlayan Fransa Türk Federayonu 24 gün sürecek seçim maratonuna hazır. Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Fransa’da alacağı oyların, Türkiye’de aldığı oy oranından fazla olacağını dile getiren Fransa Türk Federasyonu Başkanı Orhan İlhan, 17- 25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının ardından AKP’ye oy vermiş seçmenin  MHP’ye yöneldiğini belirterek, seçim sürecinde Fransa Türk toplumunu provakasyonlara karşı uyardı.

1972 yılından bugüne Fransa’da teşkilatlanan Fransa Türk Federasyonu 20. yılını kutlamaya  hazırlanan köklü bir siyasi yapı olarak  seçim çalışmalarını tamamlamış durumda. Seçim hazırlıkları noktasında en önemli çalışmalarının yurtdışı seçmen kayıtlarının yapılması olarak olarak açıklayan Fransa Türk Federasyonu Başkanı Orhan İlhan, dernekler bünyesinde görevliler belirleyerek vatandaşların kayıt işlemlerini gerçekleştirdiklerini aktardı. İkinci adım olarak Fransa genelinde sandık görevlilerini belirlediklerini dile getiren İlhan, Avrupa’da seçimlerin erken başladığına ve 24 gün süreceğini ve bu nedenle Federasyon olarak seçim maratonuna aylar öncesinden başladıklarını ifade etti. 

Fransa Türk Federasyonu olarak avantajlı olduklarından bahseden İlhan, “Fransan’nın 40’a yakın şehrinde bize bağlı teşkilatlarımız var. Bunlar bir avantaj bizim için. Teşkilatlarımızın yönetimleri,gençlik ve kadın kolları gibi. Bunlarla seçimin önemini anlatığımız, vatandaşımızza katkı sağlayacak toplantılar var.” dedi.

Oy kullanmada zorluklar devam ediyor

Paris bölgesini örnek veren İlhan, Paris bölgesinde 120 bin seçmenin bulunduğunu ve bu seçmenin yarısının Parise uzak şehirlerde yaşadığına dikkat çekti.  Paris dışında kalan 60 bin seçmenin nasıl oy kullanmaya geleceğini sorgulayan ve oy kullanma işlemlerinde zorlukların devam ettiğini ifade eden İlhan, “ Şimdi bir gününü ayırması gerek.Gelme gitme masrafları var. İnsanımız ne kadar duyarlı olacak? Ben gitmesem ne olur matığı oluşuyor.” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılımın azlığına dikkat çeken federasyon başkanı, bu seçimde de katılımın çok yüksek olmayacağını düşünüyor.  Bu konuda bir sistem bulunması gerektiğine vurgu yapan İlhan, “ Vatandaşımıza hem oy kullan diyoruz. Hem de nasıl kullansın düşünmüyoruz. Böyle bir sıkıntısı var vatandaşın. ifadelerini kullandı. 

MHP’nin Fransa’da yüzde 20’nin üzerinde bir oy beklentisi var

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Fransa’da alacağı oyların, Türkiye’de aldığı oy oranından fazla olacağını dile getiren İlhan, “ Fransa’daki oyumuzun yüzde 20 ila yüzde 30 arasında olacağını düşünüyorum. Çalışmalarımız iddialarımız o yönde. Yapılanmamız iyi, Hazırlanmamız iyi. Karşımızda öğretmenleriyle, imamlarıyla ciddi bir rakimbimiz var. Ama ona rağmen bu davaya gönül vermiş mensupları var. Onun dışında ümit bekleyen vatandaşı var.” şeklinde konuştu.

“AKP’ye oy vermiş seçmenden MHP’ye yönelenler var”

17- 25 Aralık yolsuzluk operasyonlarını, eritilemeyen paraları ve ayakkabı kutularını hatırlatan İlhan, “Bu kadar da olmaz diyor yani.  Ve şu var, AKP’liler hırsızlıklarını kabul ediyor diyor. Vatandaş bunu diyor.” dedi. “Hırsızlık yaptılar ama işte yaptılar” sözünün samimi insanlar tarafından benimsenmediğini ve tepki çektiğini dile getiren İlhan, “ Böyle şey olmaz diyen ve samimi düşünen vatandaş da bize bunu söylüyor. Ben hırsızlık yapmış birinin iş yapmasını istemiyorum diyor. Onun için oyumu vermeyeceğim, bundan sonra diyor. Avrupa’da dün AKP’ye oy vermiş seçmenden MHP’ye yönelenler var. Bunu hissediyoruz. Bunu söylüyorlar, söylüyorlar, dillendiriyorlar.” dedi.

Federasyon Başkanı İlhan, provakasyonlara karşı uayardı

Avrupalı seçmenin hür iradesi ile oy kullanmasına önem verdiklerini dile getiren İlhan, “Orada sandığa gelirken bir partilinin gelen vatandaşlarımızı yönlendirmesine müsaade etmeyiz. Burada bizim teşkilat yapılanmamız içerisinde sandık görevlilerimizi bu konuda uyarıyoruz.” dedi.Seçmenin korkarak sandığa gelmemesi gerektiğine vurgu yapan İlhan, “ Seçimler konsoloslukların içinde yapılacak. İçerideki organizasyonu konsolosluklar yapacak ama vatandaş dışarı çıktığında herhangi bir güvenliği yok. Burada vatandaşlarımızın konsolosluktan çıktıktan sonra arabasına binene kadar güvenli bir şekilde gelip gidebilmeli.İnsanlar huzur içerisinde oyunu kullanmalı. Medeni bir şekilde provakasyonlara gelmeden getirmeden. Bütün vatandaşlarımıza hayırlı olsun diliyorum. Önemli olan vatanımız, milletimiz kazansın.” şeklinde konuştu.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.