Fransa’da sendikaların başlattığı grev dalgası, yaşamı felç etmiş durumda. 19 nükleer santralinden 16’sı, sekiz rafineriden de beşi grev nedeniyle ya devre dışı kallırken, bir çok şehirde öfkeli eylemciler polis ile çatışmaya devam ediyor.

Yakıt istasyonlarından üçte birinin stoklarının bitmiş durumda

Protestocular ve polis arasında çatışmaların yaşandığı Paris ve diğer kentlerde toplam 77 kişi tutuklandı 15 polis memuru yaralanırken araçlar ve dükkanlar zarar gördü.

Başbakan Manuel Vals, protesto eylemleri ve grevlere neden olan çalışma yasasındaki değişikliklerin toptan geri çekilmeyeceğini tekrarlarken, bazı “ayarlamalar” yapılabileceğini söyledi. Fransa, gelecek ay Euro 2016 futbol şampiyonasına ev sahipliği yapacak.

Grevci işçiler otoyollara ve köprülere barikat kurdu. Barikat kurulan yerler arasında Normandiya’daki bir nükleer denizaltı üssü de vardı.

IŞİD militanlarının Kasım ayında Paris’te düzenledikleri saldırıların ardından ilan edilen olağanüstü hal hâlâ yürürlükte.

Grev nedeniyle Paris, Nantes ve Toulouse kentlerinden hava ulaşımı aksadı. Ülkede farklı sektörlerde devam eden grevlere makinistlerin de katılmasıyla şehir içi ve şehirlerarası tren ulaşımının da aksaması bekleniyor.

Sendikalar ayrıca ülkenin önde gelen kentlerinin çoğunda protesto eylemleri yapılması çağrısında bulundu.

Yüzlerce işçi liman kenti La Havre’daki önemli bir köprüye barikat kurduktan sonra şehir merkezine yürüdü.

Nükleer santrallerde örgütlü CGT Sendikasına üye işçiler de grevlere katılmaya karar verdi. Grevden ülke genelindeki 19 nükleer santralin 16’sının etkileneceği bildirildi.

Nükleer santraller Fransa’da elektriğin yüzde 75’ini sağlıyor.

İşte Fransızları sokağa döken yasanın bazı maddeleri:

Haftada 35 saat çalışma limiti değişmiyor ancak sadece ortalama çalışma süresi olarak kabul edilmesi teklif ediliyor.

Şirketlere yerel sendikalarla görüşüp daha fazla ya da daha az çalışma süresi uygulamalarına geçme hakkı tanınıyor.

Yasa teklifindeki azami çalışma süresi ise 46 saat.Şirketlere maaş indirimi konusunda daha fazla hak tanınıyor.

İşten çıkarmalar kolaylaştırılıyor.

Çalışanların izinlerini ne zaman kullanabileceği konusunda şirketlerin söz hakkı artırılıyor.

Ülkedeki sekiz petrol rafinerisinden altısında da greve gidilirken, işçiler rafinerilerin girişlerinde barikat kurdu. Büyük liman kentleri Marsilya ve La Havre’da grevci işçiler barikatların etrafından toplandı.

Grevler yayılırken Başbakan Manuel Vals iş yasasındaki değişikliklerde bazı ayarlamalar yapılabileceğini söyledi.

Ancak Vals, Maliye Bakanı Michel Sapin’in değişiklik önergesindeki ikinci maddenin yeniden yazılması teklifini reddetti. Sözkonusu maddede, şirketlere gereklilik hissetmeleri durumunda işçi haklarını koruyan ulusal yasalardan muaf kalma hakkı tanınıyor. Sendikalar bu öneriye şiddetle karşı çıkıyor.

Fransa Petrol Endüstrisi Birliği, ülkedeki 12 bin benzin istasyonunun üçte birinde stokların tükendiğini belirtti.

Hükümetin stratejik yakıt rezervini kullanmaya başladığı bildirilirken, rezervlerin de dört ay yetebileceği vurgulandı.

Ulaştırma Bakanı Alain Vidalies başkent Paris’teki benzin istasyonlarının yüzde 40’ının yakıt bulmakta zorlandığını söyledi.

CGT ve diğer sendikalar, hükümetin anayasadaki bir düzenlemeyi kullanarak istihdam yasasındaki değişiklikleri parlamento onayına sunmadan yasalaştırma kararına öfkeli.

Hükümetse şirketlerin personel almasını ve kovmasını kolaylaştıran değişikliklerin, işsizlik oranlarını düşürmek için gerektiğini savunuyor.

Fransa’da sokağa inen eylemci sayısı 300 bin

Yedi farklı sendikanın çağrısı üzerine düzenlenen eylemlerin sekizinci gününe, polis kaynaklarına göre toplam 300 bin gösterici katıldı.

Fransa’da Paris, Bordo, Le Havre, Clermont-Ferran, Toulouse, Saint-Nazaire, Rouen, Lyon, Marsilya dahil pek çok şehirde binlerce insan sokaklara indi. Fransa İçişleri Bakanlığı ve Paris Emniyet Müdürlüğü’ne göre, başkent Paris’te 36 kişi olmak üzere ülke genelinde 77 kişi gözaltına alındı. 15 polis memuru ve jandarma yaralandı.

Paris’in Bastille Meydanı’nda öğleden sonra toplanan göstericiler Nation Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş esnasında yer yer polis ile eylemciler arasında çatışma yaşandı. Bir grup gösterici, yol güzergahında karşılarına çıkan camları kırarken, polis olaylara göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Nation Meydan’ının büyük bir bölümü jandarma ve polis tarafından kalkanlı araçlarla kapatılırken, meydanda eylemcilerden bir grup polise çam şişe ve taş attı. Polisin yüksek miktarda göz yaşartıcı gaz atmasına karşılık, gazın etkisi geçtiği anda eylemciler yeniden toplanarak sloganlarına devam etti. Eylemcilerden bazıları çöp tenekesi ve alışveriş arabası yaktılar.

Leave a comment

Your email address will not be published.