10 Ekim Pazartesi’den itibaren sigarayı bırakmak isteyen tiryakiler eczanelerden bedeva ürünler temin edilebilecek

Fransa Sağlık Bakanı Marisol Touraine’in geçtiğimiz aylarda bahsettiği sigarasız ay kampanyası başlıyor. Proje daha önce İngiltere’de yapılmış ve başarıya ulaşmıştı. Kampanyanın hedefi tiryakilere en az 1 ay boyunca sigarayı bıraktırmak.
Nasıl olacak ?
Sigarayı bırakmak isteyen tiryakiler 10 Ekim Pazartesi tarihinden itibaren her hangi bir eczaneye gidip sigarayı bıraktırmaya yardımcı olan nikotin bandı veya belirlenen benzeri ürünleri bedava olarak talep edebilecek. Reklam kampanyalarının da aynı günden itibaren televizyon, radyo ve internette gösterime gireceği, ve bedeva olarak dağıtılan ürünlerin nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili bilgiler verileceği bildirildi.
Ayrıca ‘Sigarasız Ay’ kampanyası çerçevesinde belirlenen yerlerde sportif etkinlikler de organize edilecek.
Sigaradan kurtulmak isteyen tiryakiler için açılan Tabac Info 39 89 telefon hattı canlandırılıp, akıllı telefon uygulamaları ve internet siteleriyle (www.tabac-info-service.fr) tiryakilere destek sunacak.
Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada «Kampanya süresinin 30 gün olması sigarayı bırakma şansını 5’e katladığı için özellikle belirlendi » denildi.
İngiltere’den esinlenen kampanya, 2012 yılında « Stoptober » sloganıyla başlamış ve sigarayı bırakanların oranında ciddi başarılar sağlanmıştı. Bugün İngiltere nüfusunun sadece % 18’i sigara kullanırken bu oran Fransa’da neredeyse nüfusun % 30’una tekabül ediyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.