Fransa’da Ermeni soykırım iddialarını kabul etmeyenlere hukuki yaptırımlar bekliyor. Fransa Senatosunun aldığı karar çerçevesinde artık Ermeni soykırım iddialarını inkar edenlerin cezalandırılması kabul edildi. 

Ermeni Diasporası sonunda emellerine kavuştu

Ermeni soykırımını inkarına cezai müeyyide getiren yasa  az önce Senato’dan geçti! Fransa Ermenileri nihayet istediklerini elde etti. Geçtiğimiz yıllarda Ermeni Soykırımı’nı rededenleri cezalandırmayı öneren yasa tasarısı Fransa Millet Meclisi’nden  geçmiş ama Senato’dan geçememişti. Her yıl gündeme gelen yasa tasarısı bu sefer Ermenilerin lobi faaliyetleri neticesinde nihayı amacına ulaştı.

Senato 156 oyla kabul etti

Fransız Senatosu 146 hayır oyuna karşı 156 evet oyuyla kıl payı yasayı onayladı. Yasanın geçmesi  başta Fransa’da yaşayan Türkleri zor duruma sokacağı tahmin ediliyor.  Bundan böyle Fransa’da Ermeni soykırım idialarını red ya da  inkar edenler hukuki ve adli cezaya tabii olacak.

Fransalı Türkler tepkili

Senatonun aldığı karara Fransa’da yaşayan Türklerden büyük tepki gelirken Türkiye’nin diplomatik olarak ne gibi adımlar atacağı ise merak konusu.

Published by Vedat Bulut

Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.

Leave a comment

Your email address will not be published.