Nice’te yaşanan terör eyleminin ardından Fransa Ulusal Meclisi,  olağanüstü hal uygulamasını 6 ay uzatan yasa tasarısını onayladı.

489 OYLA KABUL EDİLDİ

Sabahın erken saatlerine kadar devam eden oturumlarda yapılan oylamada tasarı 26’ya karşı 489 oyla kabul edildi. Oylamada 4 milletvekili çekimser oy kullandı.

ARAMA İÇİN MAHKEME KARARI GEREKMEYECEK

Tasarının bugün Senato’dan da geçerek yasalaşması bekleniyor. Ülkede Kasım 2015’te düzenlenen terör saldırıları sonrası dördüncü kez uzatılan OHAL uygulaması ocak ayı sonuna kadar geçerli olacak. Uygulamayla mahkeme kararı olmaksızın ev ve iş yerlerinde aramalar yapılabilecek. İdari yetkiyle şüpheli görülen yerlerdeki bilgisayar ve telefonlardaki veriler incelenebilecek.

VALLS BAŞKA SALDIRILAR OLACAĞI UYARISINDA BULUNDU

calisma-yasa-tasarisi

Kanunun oylanmasından önce konuşma yapan Başbakan Manuel Valls, ülkede başka terör saldırıları olabileceğini belirterek “Bunu söylemek zor geliyor ama başka saldırılar da olacaktır ve başka masum insanlar da ölecektir. Biz buna asla alışmak zorunda değiliz ancak bu tehditle yaşamayı ve mücadele etmeyi öğrenmeliyiz.” şeklinde konuştu.

“16 TERÖRİST SALDIRI ENGELLENDİ”

2012 yılından bu yana Fransa genelinde 16 terörist saldırının engellendiğini dile getiren Valls, Avrupa Futbol Şampiyonası’nda terör saldırısı planladığı ve evinde patlayıcı madde bulundurduğu tespit edilen Reda Kriket adlı kişinin tutuklandığını açıkladı.

Leave a comment

Your email address will not be published.