Fransa İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach’ten vize müjdesi

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu  Muriel Domenach, vizede kabul koşullarının hafifletildiğini ve prosedürün sadeleştirildiğini bildirdi. Vizelerin sürelerinin de uzadığını ifade eden Domenach, artık 5 senelik vize verdiklerini aktardı.

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, vizede kabul koşullarının hafifletildiğini ve prosedürün sadeleştirildiğini ortaya koyarak , “Vize bir kilit değildir, Fransız topraklarına girişe mani olarak anlaşılmamalıdır. Vize, daha ziyade bir anahtardır” diye belirtti . Fransa ile Türkiye arasında 8 Nisan 1965’te imzalanan karşılıklı iş gücü anlaşmasının 50. sene dönümü aktiviteleri çerçevesinde Fransız Kültür Merkezi’nde yapılan konferansta, iş gücü anlaşmasının sonuçları, vize politikaları üzerine süregelen tartışmalar ve serbest dolaşım konuları ele alındı.Konferansta açıklama yapan Domenach, “Türkiye değişti. Türkiye artık göç veren bir memleket değil. Bu çok fazla önemli bir husus. Fransız devletinin de bunu anlamasını sağlamak burada çalışan sorumlular olarak bizim görevimiz” diye açıkladı .

Vize almak daha kolaylaştırılıyor

Domenach, “Vize bir kilit değildir, Fransız topraklarına girişe mani olarak anlaşılmamalıdır. Vize, daha ziyade bir anahtardır. Biz ikili ilişkilerin canlılığına katkıda bulunmak istiyoruz. İş, sanat ve bilim alanındaki çalışmaları teşvik etmek istiyoruz” diye açıkladı .

Vizenin bir “lütuf” gibi algılanabildiğini ancak aslında böyle bulunmadığı söyleyen Domenach, “Bazen, vize alan vatandaşların çiçek gönderdiği oluyor. Çiçekleri tabii ki çok fazla seviyorum fakat vize vermek bizim işimiz. Bir iltimasta bulunuyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’de kabul edilmeyen vize başvurularının % 3 düzeyine gerilediğini ifade eden Domenach, bu retlerin de nedeninin çoğunlukla dosyalardaki noksan veri (bilgi) ya da evraklar olduğunu belirtti .

Vizede kabul koşullarının hafifletildiğini ve prosedürün sadeleştirildiğini ifade eden Domenach, “Vize verirken insanların Fransa’da hangi yerde kalacağını sormuyoruz artık. Vize yenileme işlemleri de yeni baştan müracaat gerekmeden ve şahsen gelmeden kolayca yapılabiliyor” diye belirtti .

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, vizelerin 72 saat içinde verilmeye başlandığını ifade ederek, Fransa’nın en hızlı vize veren memleket olduğunu dile getirdi.

Vizelerin sürelerinin de uzadığını ifade eden Domenach, artık 5 senelik vize verdiklerini aktardı. Fransa’nın senede yaklaşık olarak 84 milyon turistle dünyanın en çok fazla turist çeken ülkesi olduğunu söyleyen Domenach, “Hedefimiz 100 milyon turist. Türkiye’nin de bunun içindeki payı 200 binden daha çok olmalı” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

Your email address will not be published.