Fransa İslam Konseyi Başkanı isyan etti: Hakaretlerden bıktık, yeter artık

Fransa İslam Konseyi(CFCM) Başkanı Dalil Boubakeur, Fransa Yahudi Dernekleri Federasyonu (CRİF) Başkanı Roger Cukierman’ın, ‘bugünkü tüm şiddet eylemlerinin genç Müslümanlar tarafından işlendiği’ yönündeki sözlerini tepki gösterdi.

CRİF Başkanı’nın açıklamalarını ‘sorumsuzca ve kabul edilemez’ olarak niteleyen Fransa İslan Konseyi(CFCM) Başkanı Dalil Boubakeur, birlikte yaşam ilkesinin ihlali olduğunu savundu.

Fransa’daki Müslümanların da Fransız vatandaşı olarak saygıyı hak ettiklerine dikkat çeken Boubakeur, Fransa’da Müslümanların artan saldırılara hedefi olduğuna vurgu yaptı. Müslümanların artık hakaretlerden bıktığını dile getiren CFCM Başkanı, “Biz cumhuriyetin köpeklerimiyiz. Yeter artık.” ifadelerini kullandı. CFCM Başkanı Dalil Boubakeur, Cukierman’ın açıklamaları nedeniyle, CRİF’in geleneksel olarak düzenlediği yemeğe katılmayacaklarını kaydetti. Fransa Camiler Birliği(UMF) Başkanı Muhammed Moussaoui de Cukierman’ın ifadelerini eleştirdi. CRİF’in geleneksel yemeğine katılmayacağını söyledi.

Roger Cukierman Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada, şiddet eylemlerinde genç Müslümanları hedef göstererek, ”Bugün tüm şiddet eylemleri genç Müslümanlar tarafından işleniyor. Tabiki bunlar Müslümanların içerisinde küçük bir azınlık, tüm Müslümanlar da bunun ilk mağduru.” ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca Fransa Başbakanı Manuel Valls’ın kullandığı ‘İslamo-Faşizm’ kelimesinin de gerçeği yansıttığını iddia etti.

Fransa Yahudi Dernekleri Federasyonu’nun 30’uncu kez düzenlediği geleneksel yemeğe Cumhurbaşkanı François Hollande’ın yanı sıra Başbakan Manuel Valls, eski Cumhurbaşkanı ve ana muhalefet partisi Halk Hareket Birliği (UMP) Genel Başkanı Nicolas Sarkozy ile birlikte 700 davetli katılıyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.