Fransa hükümetinden “Müslüman açılımı”

Carlie Hebdo terör saldırılarının ardından gözlerin cami ve Müslüman göçmenlere çevrildiği Fransa’da sular durulmuyor. Saldırıların ardından ülkede yaşayan Müslüman toplumla diyalog arayışına giren hükümet kanadının gündeminde Fransa İslam Konseyi ve ülkedeki imamların durumu düzenleyecek bir dizi reform önerileri bulunuyor.

Hafta başında Fransız hükümeti, ülkedeki Müslüman toplumunu temsil eden 120 dini ve politik temsilciyle “Fransız İslamı ile Diyalog Anı” toplantısı gerçekleştirdi. Fransa Başbakanı Manuel Valls’in açılış konuşmasını yaptığı toplantıya kabineden İç İşleri Bakanı Bernard Cazeneuve ve Milli Eğitim Bakanı Najat Vallaud-Belkacem ve çok sayıda bürokrat katıldı. Toplantıya,Valls’in ezber bozan açıklaması damgasını vurdu.

“İslam Fransa’da kalıcıdır”

Fransız toplumunun bir bölümünün hala İslamı reddettiğini belirten Valls, “Bazen bu tür önyargıların kurbanı olabiliyorsunuz. Ama şunu herkes bilsin, İslam Fransa’da kalıcıdır. Ülkemizin ikinci büyük dinidir. O zaman yapılması gereken, bir vicdan mücadelesi ve Fransa’da gerçek İslamı açığa çıkarma mücadelesi vermektir. Ve bu mücadelenin kazanılması için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir,” dedi. Bu mücadelede “düşmanın kim olduğunun iyi belirlenmesi gerektiğinin” altını çizen Başbakan Valls, “Cihatçılar, radikaller, mahallelerimizde, cezaevlerimizde şiddeti öven, yüzlerce gencimizi savaşa gönderen imamlar bu suç şebekelerine katkı yapmaktadırlar. Bunu söylemek lazım, bütün bunların İslam’la ilgisi yok. Bunlarla mücadele etmeli, bütün dünyaya İslam ile Fransa’nın tümüyle uyumlu olduğunu göstermeliyiz. İslam bizim ülkemizde huzur içinde yaşayacaktır,” diye konuştu. Charlie Hebdo saldırısının ardından yükselen islam karşıtı saldırılara da değinen Valls, “Cihatçılara ne katılan, ne de destek veren milyonlarca Müslüman var. Onların daha fazla suçlanmalarını istemiyoruz,” dedi.

Fransa, İslam Vakfı kuracak

Toplantıda müslüman temsilcilerin sorunlarını dinleyen İçişleri Bakanı Cazeneuve,  hükümetin atacağı adımlara açıklık getirdi. Cazeneuve, camilerde güvenlik önlemleri alınacağını duyurdu. Hükümet yetkilileri Fransa’daki 1000 caminin korunması için polis tahsis etmeyi ve camilere güvenlik kamerası yerleştirilmesi için 9 milyon Euro bütçe ayrılmasını planlıyor. İnternet üzerinden radikal eğilimlere karşı mücadele edecek hükümet, ülke cezaevlerinde mahkumlarla doğrudan temas kuran imamlara laiklik formasyonunu zorunlu hale getirilecek. İmamların maaşları artırılacak. Yıl sonunda Fransız İslam Vakfı kurulacağını açıklayan bakan, bu vakfın İslam’ın daha iyi tanınmasına sağlayacak çalışmalara ve İslami kurumlara finansal destek sağlayacağını belirtti.

Leave a comment

Your email address will not be published.