Fransa hükümeti ev yardımı fonunda (APL) köklü bir reform hazırlığında olduğunu açıkladı.

Konut yardım fonunu (APL) enflasyon artışının nedeni olarak gösteren Fransa Bölgesel Uyum Bakanı Jacques Mezard, APL konusunda  köklü bir reforma hazırlandıklarını açıkladı. Bakanlık kaynakları reform tarihi olarak sonbaharı işaret ediliyor.

AB’de en çok ev yardımı yapan ülke Fransa

Fransa’nın  APL bütçesinin 30 milyar euro olduğunu belirten Jacques Mezard,  bu bütçe rakamının Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında rekor yardımın Fransa’da olduğunu ifade etti. Ülke genelinde yeterli sosyal konut ve kiralık ev bulunmadığını dile getiren  Mezard, “APL’i 1 Euro artırdığımız zaman ev kiraları 78 cent yükseliyor. Bu sakat sistemden çıkmamız gerekir.” dedi. Bu nedenle APL ile ilgili genel bir reforma ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

İnşaat sektörü için bürokratik kolaylıklar geliyor

Nasıl bir reform gerçekleştirileceği ile ilgili  soruya ise Bölgesel Uyum Bakanı, sonbaharda hazır olacak konut yasası üzerinde çalıştıkları cevabını verdi. İnşaat sektörü için daha hızlı, daha kolay ve bürokratik işlemleri daha kolaylaştıracak bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Bakan, APL için nasıl bir değişikliğin yaşanacağı hakkında detay vermekten kaçındı.

Leave a comment

Your email address will not be published.