Fransa genelinde gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonlarında 9 kişi tutuklandı.

Fransız güvenlik güçleri, istihbarat birimleri ile ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonlar çerçevesinde, 18 ila 65 yaşları arasında 9 kişi terör şüphesi ile tutuklandı.

Paris merkezli yürütülen operasyonlar Ile-de-France, Paca, Menton ve Aix-en-Provence bölgelerinde gerçekleştiği açıklandı.

Terörle mücadele kapsamında gerçekleşen operasyonların Fransa dışına da taştığı ve koordineli olarak  İsviçre’de de bir kişi gözaltına alındığı duyuruldu.

Gözaltına alınan şüpheliler, terör propagandası yapmaktan ve teröristlerin kullandığı “Telegram” mesajlaşma uygulamasını kullanarak,  güvenlik tehdidi oluşturan  içerikler nedeniyle tutuklandıkları ifade ediliyor.

Daha önce gerçekleştirilen terör operasyonlarında “Telegram” üzerinden  terör örgütü DEAŞ üyeleri ile iletişime geçtikleri tesbit edilen  14 ve 15 yaşlarındaki üç kolej öğrencisi tutuklanmış ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından 6 ay ve 1,5 yıl hapis cezası verilmişti.

Fransa genelinde artan terör saldırılarının ardından 13 Kasım 2015 tarihinden ilan edilen OHAL, 1 Kasım’da sona ermiş ve  OHAL’in yerine getirilen terörle mücadele kanunu yürürlüğe sokuldu.

Leave a comment

Your email address will not be published.