Fransa sağının muhtemel cumhurbaşkanı adayının yolsuzluk haberi gündeme bomba gibi düştü. Haftalık yayınlanan Fransız gazetesi Le Canard Enchaine’nin ortaya çıkardığı yolsuzluk haberi cumhurbaşkanı adayı  François Fillon’u zor duruma düşürdü.

François Fillon’dan eşine 500 bin Euro maaş

Gazetenin haberi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin favori adayı François Fillon’un, milletvekili iken, eşini Meclis’te danışman göstererek 8 yıl boyunca 500 bin Euro maaş ödenmesini sağladığını iddia etti.

Cumhuriyetçiler’in (LR) ön seçimlerinden  zaferle çıkan Fillon’un eşi Penelope Fillon her ay Meclis’e bile uğramadığı halde her ay hesabına maaşının yattığı belirtiliyor.

Canard Enchaine haberinde maaş bordrolarını yolsuzluğun belgeleri olarak gözler önüne serdi. Öte yandan haberde Fillon’un  1998-2002 yılları arasında, eşini danışman gösterdiği ve bu dönemde Penelope Fillon 3 bin 900 Euro maaş aldığı,  2002 yılından sonra ise bakan koltuğuna oturan Fillon’un  yine eşine maaş ödenmesini sağladığı aktarılıyor. Maaş bilgilerine göre 2002-2007 yılları arasında Penelope Fillon, 6 bin 900 ila 7 bin 900 euro civarında maaş aldığı ifade ediliyor.

Fillon sessizliğini koruyor

Fillon konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmazken, kampanya sözcüsü Thierry Solere, “Penelope Fillon’un, eşinin danışmanı olduğu doğru. Ama bunda bir yanlışlık yok. Milletvekillerinin eşlerini danışman yapması oldukça sık görülen bir durum. Dergi’nin haber müdürü Crepu ise yanlış bilgilendirilmiş” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

Your email address will not be published.