Fransa Cumhurbaşkanı adaylarından Jean François Cope’nin ülkede en çok tüketilen unlu mamüller arasında yer alan çikolatalı ekmeğin (Pain au chocolat) fiyatını bilmemesi sosyal medyada dalga konusu oldu.

Nicolas Sarkozy’nin genel başkanlığını yaptığı Cumhuriyetçiler Partisi’nin de eski Genel Sekreteri Cope, katıldığı radyo programında bir dinleyicinin sorduğu ”Çikolatalı ekmeğin fiyatı ne kadar?” sorusu ile karşılaştı. Daha önce yaptığı, Ramazan ayında, Fransız öğrencilerin ellerindeki çikolatalı ekmeklerin, Müslüman öğrenci çeteler tarafından alındığı yönündeki açıklamaları ile gündeme gelen Cope, dinleyicinin sorusuna cevap vermekte zorlandı.

Cope “Pain au chocolat” yı 10 cent sanıyor

Cope, sunucunun aktardığı soruyu önce hiçbir fikrim yok diyerek geçiştirmeye çalıştı. Ancak daha sonra ısrarlı soru karşısında fiyatın ortalama 10, 15 cent civarında olduğunu kaydetti. Sunucu ise Cope’nin cevabı sonrası şaşkınlık yaşarken, ”Hayır, hayır, hayır, 1 Euro 10, 30 cent civarında.” ifadelerini kullandı.

“10 Cent yap oyum sana”

Cope’nin ‘Pain au chocolat’ cevabı Twitter’da en çok konuşulan konular arasına girdi. Yapılan yorumlarda, Cope’nin daha önce siyasi malzeme haline dönüştürdüğü çikolatalı ekmeklerin fiyatını bile bilmemesi siyasetçiye yakışmadığı kaydedildi. Ayrıca cumhurbaşkanı adayıyla dalga geçen bazı Twitter kullanıcıları ise, Çikolatalı ekmeğin fiyatını 10 cent yap oyum sana.”diye kaydetti.

Leave a comment

Your email address will not be published.