Fransa’da 11 yaşında iki kız çocuğuna tecavüz eden iki erkeğin beraat etmesi hükümeti harekete geçirdi. Fransa hükümeti cinsel istismar ve tacizle mücadele için yasalarını değiştirmeye ve sertleştirmeye hazırlanıyor.

“Ya 13 ya da 15 olur.”

Adalet Bakanı Nicole Belloubet Fransa’da cinsel ilişkiye girmeye rıza gösterme yaşının 13’e kadar düşürülebileceğini açıkladı. Ülke genelininde yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyen Belloubet, “Ya 13 ya da 15 olur.” şeklinde konuştu.

RTL’ye konuşan Adalet Bakanı Belloubet, 13 yaşın ‘düşünülebilir’ olduğunu belirterek, “Tabi hakimlerin bireysel olayları da göz önünde bulundurmaları gerekir. Ama 13 yaşta karar kılınabilir.“dedi.

Türkiye’de rıza yaşı 18

ABD’de, 2000-2015 yılları arasında yaklaşık 200 bin reşit olmayan bireyin evlendiği tahmin ediliyor. İngiltere’de, cinsel rıza yaşı 16 ama 13 yaş altı çocuklar için “cinsel ilişkiye hiçbir zaman rıza gösteremeyeceklerini beyan eden ek yasal korumalar” yürürlükte.

Almanya ve Portekiz gibi bazı Avrupa ülkelerinde cinsel rıza yaşı da 14 olarak belirlenmiş. Türkiye’de ise Türk Ceza Kanunu’nda verilen hükümlere göre cinsel rıza yaşı 18 olarak kabul edilmiş durumda.

Leave a comment

Your email address will not be published.