Fransa, Paris saldırılarında hayatını kaybedenler için devlet töreni düzenledi. Törende duygusal bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı François Hollande, “Fransa ulusu kurbanlarına ağlıyor.” dedi.

Paris’te 13 Kasım’da gerçekleşen terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin anısına resmi yas töreni gerçekleştirildi. Hotel National Des İnvalides’de (Savaş Müzesi) düzenlenen törende hükümet yetkilileri ve devletin üst düzey temsilcilerinin yanı sıra saldırılarda hayatını kaybedenlerin aileleri de hazır bulundu. Terör saldırılarından yaralı olarak kurtulanların da sedye ve tekerlekli sandalyelerde dinlediği konuşmada Hollande, “13 Kasım Cuma… Bu günü hiç unutmayacağız. Bu günde Fransa korkakça bir saldırının hedefi oldu.” ifadelerini kullandı.

“NE KORKACAĞIZ, NE DE NEFRET EDECEĞİZ!”

Fransa ulusunun kurbanlarına ağladığını dile getiren Hollande, “Uzaklarda organize edilen ve soğukkanlı bir şekilde uygulanan bu savaş eyleminde bir katiller çetesi, ihanet edilen bir Tanrı ve bir delilik adına 130 insanımızı öldürdü ve yüzlercesini yaraladı.” dedi. “Kökten dincilerin ordusunu yıkmak gereken her şeyin yapılacağını” ifade eden Hollande, “Ne korkacağız, ne de nefret edeceğiz!” dedi.

Fransa’nın olduğu gibi kalmaya devam edeceğini dile getiren cumhurbaşkanı, bundan sonra daha fazla şarkının söyleneceğini, daha fazla konser düzenleneceğini, daha fazla etkinlik yapılacağını ve tekrar stadyumlara gidileceğini söyledi.

Paris’te eş zamanlı terör saldırılarında hayatını kaybeden kişilerin resimleri dev ekrana yansıtılırken, öldürülenlerin simleri tek tek okundu.

Paris’te 13 Kasım’da gerçekleştirilen eşzamanlı terör saldırılarında 130 kişi hayatını kaybetmiş, 350 kişi de yaralanmıştı.

Leave a comment

Your email address will not be published.