Paris’te yaşanan terör saldırısının ardından binlerce Fransız sokaklara döküldü.  Fransa tarihine geçen Cumhuriyet Yürüyüşü’ne Fransa’da yaşayan bütün göçmen toplulukların yanısıra Fransalı Türkler’de yoğun ilgi gösterdi. Yürüyüşe katılan Türk Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri görüşlerini Zaman France’a paylaştı.

Paris’te yaşanan terör saldırısını protesto etmek için binlerce Fransız sokaklara döküldü. Fransa’da yaşayan birçok göçmen topluluğun katıldığı yürüyüşe, Fransalı Türkler de yoğun ilgi gösterdi. Fransa Türk toplumunun bütün kesimlerinin ve siyasi görüşlerinin temsil edildiği yürüyüşte terör ve şiddet kınandı. Fransız vatandaşlığı vurgusunun yapıldığı ve sık sık Fransız Milli Marşı Marseillaise’i  söylendiği yürüyüşe, Avrupa İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı ve Avrupalı Demokratlar Birliği (UETD) dernek çatısı altında katıldı. Paris’te yaşayan Kürtlerin de katıldığı yürüyüşte Fransa’da yaşayan bütün farklı milletlerin bayrakları, Fransa bayrakları ile birlikte dalgalandı.

Kortej boyunca herhangi bir taşkınlığın ve aşırılığın yaşanmasına izin vermeyen, Fransa toplumu, bu tavrı ile Fransa’da yaşayan diğer topluluklara, birlikte yaşama ve barış mesajı verdi. Binlerce göstericinin toplandığı Cumhuriyet (Pepubique) Meydanı’nda ve kortej boyunca çok az polis olması dikkat çekti.

Charlie Hebdo saldırısının ardından Fransa Türk Federasyonu basın bildiririsi yayınladı. Genel Başkan Orhan İlhan imzalı bildiride, “Federasyonu olarak bir kez daha altını çizerek ifade etmek isteriz ki terör ve şiddetin her türlüsünü, amacı gerekçesi her ne olursa olsun vahşetin her çeşidini şiddetle lanetliyoruz. bu vahşeti ve caniliği kınıyor ve sonuna kadar fransız toplumunun ve devletinin yanında olduğumuzu bütün kalbi duygularımızla ifade ediyoruz.” mesajı paylaşıldı.

Türk Federasyonu basın bildirisinde İslam karşıtlığının körüklenmemesi gerektiğine dikkat çekerek, yaşanan bu hassas süreçte terör saldırısının bahane edilerek müslümanları rencide edecek, töhmet altında bırakacak eylem ve söylemlerin de aynı derecede tehlikeli olduğuna vurgu yapılıyor. Fransa Türk Federasyonu yayınladığı basın bildirisinde Türk toplumunu provakasyonlara karşı uyardı.

Leave a comment

Your email address will not be published.