Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) Mersin’de üç kişi tarafından hunharca katledilen Özgecan için Fransa’nın birçok şehrinde sessiz eylem düzenledi. “Özgecan için bir mum da sen yak” eylemi Fransa’da birçok şehirde eş zamanlı olarak Saat 17.30 sularında gerçekleştirildi.

“Yasta  değil, isyandayız!”

Paris’te Republique meydanında toplanan kalabalık ellerindeki Özgecan posterleri ile yaşanan vahşeti kınadı. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından FUAF yetkilileri pankart açarak, Fransızca ve Türkçe bildiri okudu.

“Özgecan’ın katilleri ve azmettiricilerini gayet iyi tanıyoruz.” diyen Fransa Alevileri başta Paris olmak üzere, Lyon, Bordeaux, Strasbourg ve Nantes gibi büyük şehirlerin de aralarında olduğu 15 farklı şehirde “Yasta  değil, isyandayız!” mesajı verildi.

“Özgecan’ın da katledilmesi bizleri derinden yaralamıştır.”

Fransa 24’e konuşan FUAF Başkanı Erdal Kılıçkaya Türkiye’de  günde beş kadının, erkekler tarafından katledildiğine dikkat çekerek, “ Onbir yılda devlet tarafından 241 çocuk öldürülürken, son on yılda kadına şiddet oranları yüzde bin dörtyüz artarken, bu gideşat bizleri endişelendiriyor. Onun için biz bu katliyamcı ve azmettirici zihniyeti, Dersim’den Çorum’dan Maraş’tan Gazi’den ve Gezi’den tanıyoruz. Öldürülenlerin yüzde seksenin Alevi olması ise ayrıca düşündürücü.  Bütün ölümlerde olduğu gibi Özgecan’ın da katledilmesi bizleri derinden yaralamıştır.” ifadelerini kullandı. 

FUAF tarafından düzenlenen eylemler sorunsuz şekilde tamamlanarak, eyleme katılanlar bir saatlik sessiz eylemlerin ardından dağıldı.

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu yayınladığı bildiride şu ifadelere yer verdi:

Özgecan’ın katilleri ve azmettiricilerini gayet iyi tanıyoruz.

Cinsiyetçi, feodal, faşist kafalar kadın cinsine karşı bir saldırı daha gerçekleştirdi ve Özgecan’ı vahşice katletti.

Özgecan’a karşı yapılan bu vahşet karşısında, evet kahrolduk. Bu kafa barış’ta ve savaş’ta ilk önce kadın cinsine sonra tüm insanlara saldırır, taciz eder, tecavüz eder, idam eder, işkence eder, öldürür.

Biz bu katilleri ve azmettiricileri gayet iyi tanıyoruz.

‘’Kız mıdır kadın mıdır bilmem’’,

‘’Ananı da al git!’’,

‘’Kadın-erkek eşitliği ‘fıtrata ters’tir’’ sözlerini utanmadan dile getirebilen ve kadınlara ancak birer cinsel obje gözüyle bakabilen bu köhne zihniyetten bir an önce kurtulmak istiyorsak; okullarımızda, iş yerlerimizde ve mahallelerimizde yobaz ve gerici zihniyete karşı mücadelemizin sesini korkusuzca yükseltmekten başka çaremiz yok.

Ülkemizde günde 5 kadının erkekler tarafından katledildiği bir vahşeti yaşamaktayız. Bu gün Özgecan’ı katleden sadece 3 sapık erkek kişi değildir. Bu ve önceki cinayetleri izleyen erkek kamuoyu, erkek egemen sisteminin devlet politikalarıdır.

Kız çocuklarımızın giysilerinden tahrik oldukları nedeniyle onların giyim kuşamlarını sınırlamaya kalkan anlayışın, mahallenin namusunu kadın ve kızlarımızın bedeninde sorgulayan ve 16 yaşındaysa tahrik indirimi uygulayan anlayışın, 7 yaşındaki henüz bebek sayılacak yavruyu ‘karı’ olarak alabilecek bir anlayışın, kadının bedenine sahip olmayı dinsel bir hak görerek kürtajı yasaklamaya kalkan köhne bir bağnazlığın, kaç çocuk doğuracağıma dahi karar verebilecek denli fütursuzlaşan bir yobazlığın hüküm sürdüğü ülkemde 10 yılda kadına şiddetin yüzde bin 400 oranında artması elbetteki normaldir.

‘’Eşitsizlik kadının fıtratındandır’’ diyebilen bir anlayışın iktidar olduğu ülkede, Özgecan’ların bedenlerine sahip olabilmek için öldürülmelerinin normal olduğunu kaydeden ilkeller, Mısır’da ki Esma için gözyaşı dökenlerin, Özgecanlar katledilirken sustukları bir ülkede normaldir kadınlarımızın katledilmesi.

Bizler yıkamazsak bu karanlık ve kokuşmuşluğu, korkarız ki çok yakın bir zamanda sokak ortalarında linç edilmemiz kaçınılmaz hale gelecektir.

İlk önce kadın cinsine sonra tüm insanlığa karşı yapılmış olan bu vahşete dur demek, karanlığa karşı bir mum ışığının aydınlığı ile geleceğe umut ile bakmak, erkek egemen iktidara karşı mücadele etmek için ayaktayız.

Ve “Yasta Değil, İsyandayız”.

[tps_title][/tps_title]

[/tps_header]

 

Leave a comment

Your email address will not be published.