Fransa Alevi Birlikler Federasyonu’nun (FUAF) Paris’te düzenlediği “Alevi Meclisi” nin bu yılki  buluşmasından “Hayır” kararı çıktı.

FUAF’ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği  “Alevi Meclisi” ne bu yıl, Frana genelinden 350’ye yakin Alevi Kültür Merkezi Baskan ve yöneticileri katıldı. Alevi Meclisi’ne bu yıl katılanlar arasında Yeşiller Partisi Milletvekili ve eski bakan Cecile Duflot , Avrupa Parlementosu Milletvekili  Marie Christine  Vergiat, Arnouville Belediye Başkanı Pascal Doll ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat yeraldı.

Cecile Duflot’dan memnuniyet mesajı

Alevi Meclisi’ne katılan Cecile Duflot yayınladığı sosyal medya hesabından “Bu sabah Arnovil Belediye Başkanı Paskal Doll ve Avrupa Parlementeri MC Vergiat ile birlikte Alevi Meclisine katılmaktan mutluluk duydum.”mesajı yayınladı

Alevilerden “HAYIR ! deyin” çağrısı

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) ve Alevi Kültür Merkezleri adına yapılan yazılı açıklamada Hukukun üstünlüğünden ve kuvvetler ayrılığından yoksun olan Anayasa değişikliğinin ülkeye olumlu getirisinin olmayacağı ve Alevilerin endişeli olduğu belirtildi.

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya yazılı açıklamasında; Fransa Alevileri olarak ; 12 Eylülcülerle aynı uygulamada buluşmak isteyen, muhalif basını ve YOL tv’mizi kapatan, kurum temsilcilerimizi mahkemelerde süründüren, hapse atan anti demokratik, İslami faşist uygulamalara Fransa’dan HAYIR! diyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kılıçkaya açıklamasının sonunda Fransa Alevileri olarak “Hayır” kampanyası başlattıklarını söyleyerek, “Umudun ve cesaretin temsilcileri olduğunuzu gösterin. Ayağa kalkıp hayır deyin.” çağrısında bulundu.

Leave a comment

Your email address will not be published.