Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) 15.yılını Paris’te düzenlenen görkemli bir etkinlikle kutladı. Fransa Alevilerini buluşturan etkinliğe Türkiye’den çok sayıda sanatçı katıldı. Fuaf’ın bu yılkı “Doğa Aşkına” etkinliği Gezi olaylarında hayatlarını kaybeden gençlere ithaf edildi. 

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) 15. kuruluş yıldönümünü Paris’te düzenlediği görkemli etkinlik ile kutlandı. Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ve doğa ve çevrecilik temalarının öce çıkarıldığı etkinliğin  Gezi olaylarında yaşamını yitirenlere ithaf edildiği açıklandı. 15. yıl kutlamaları için kongre merkezini dolduran dört bin davetli, Gezi olaylarında yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundu. Uzun hazırlıkların ardından sahneye konulan “Doğa Aşkına” adlı gösteriler salonu dolduran   binlerce Frasalı alevi ve davetlilerin beğenisini kazandı. Alevi kültürünün ve değişlerinin sunulduğu etkinliğe sürpriz isimler ve çok sayıda sanatcı katıldı. 

FUAF 15. yıl kutlamaları kapsamında organize ettiği “Doğa Aşkına” etkinliğini Türkiye’den Doğa Derneği ve Fransa’dan çevreci Nicolas Hulot Vakfı ile birlikte  hayata geçirdi. Nicolas Hulot Vakfı temsilcisi ve Doğa Derneği  Başkanı Güven Eken, doğa ve çevre konulu konuşmasının ardından FUAF Başkanı Erdal Kılıçkaya ve Avrupa Alevi Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker salonu dolduran davetlileri selamladı.

Etkinlik, Gezide hayatını kaybedenlere ithaf edildi

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) Başkanı Erdal Kılıçkaya’nın konuşması ise dinleyenler tarafından uzun süre alkışlandı. Yunus Emre’nin değişi ile konuşmasına başlayan Kılıçkaya, “İnsan ve doğa anaya bitmeyen sevdamızı dillendiriyoruz. Nasıl biz dünyanın bir parçası isek, onu da kendimizden bir parça olarak görüyoruz. Onun başına gelecek herşeyin,birgün onun çocuklarının başına da geleceğini biliyoruz. Çocuklarımızdan ödünç aldığımız gezegenimize sahip çıkıyoruz. FUAF’ın 15.yıl etkinliğini Gezi’de yitirdiklerimize ithaf ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

10988Mazlum Çimen’in sanat yönetmenliğini üstlendiği etkinlik kapsamında Türkiye’den gelen sanatcılar, Oktay Kaynarca ve Meltem Cumbul sahneye çıkarak Alevi deyişleri okudu. Arif Sağ, Leman Sam, Güven Kıraç, Selçuk Yöntem, Eşber Yağmurdereli ve Moğollar gibi sanatcı ve grupların, sahne aldığı etkinlik kapsamında 80 kişilik bağlama ve  80 kişilik koro ve 80 kişilik semah grubu izleyenlerden yoğun alkış aldı.

Leave a comment

Your email address will not be published.