Fransa’da 1 Ağustos’dan itibaren doğalgaz ücretlerinden elektriğe ve Paris’te ulaşım ücretlerine kadar fiyatlarda değişiklikler yapıldı.

Evlerinde gaz kullanan 6 milyon vatandaşı üzecek doğalgaz zammı yapıldı

ENGİE firması, gaz fiyatlarına 1 Ağustos’dan itibaren ortalama yüzde 2 oranında zam yaptı. Yapılan zamma göre evde ısınma için kullanılan gaz fiyatları yüzde 2,1 oranında arttı. Gazın sadece mutfakta kullanılması durumunda zam faturalara yüzde 0,7 oranında yansıtılacak. Gazı hem ısınma hem de mutfakta kullananlar için belirlenen zam miktarı ise yüzde 1,2 olacak.

Paris’te Pass Navigo fiyatları’na zam

Paris’te ulaşım için toplu taşıma araçlarını kullanan Pass Navigo sahipleri Ağustos itibariyle zamlı tarife ile kartlarını doldurmaya başladı. Yapılan zam ile 1 Ağustos’dan itibaren ‘Pass Navigo’nun aylık ücreti 70 Euro’dan 73 Euro’ya yükseltildi. Tek binişlik bilet ücretlerine ise 10 cent zam yapıldı. 1 kişilik bilet fiyatı 1 Euro 80 Cent’den 1 Euro 90 Cent’e çıktı. 10 biletin toplu alınması durumunda ödenecek ücret de 14 Euro 10 Cent’den 14,50’ye yükseltildi. Öğenciler için Pass Navigo’nun yıllık 333,90 Euro’luk ücretine ise zam yapılmadı.

Paris’te yeni kiracılara zam

Paris’te ev sahiplerinin kira tutarlarını hesaplamasına olanak sağlayan ‘referans kiralar’ yeniden hesaplandı. 1 Ağustos’tan itibaren yeni kiraya taşınacaklar, ortalamanın yüzde 2 oranında daha fazla kira ödeyecekler. Ücretler, evin bulunduğu mahalle, ve lojmanın durumuna göre de değişiklik gösterecek.

Elektrik fiyatlarında indirim

Doğalgaza yapılan zamın aksine elektrik fiyatlarında ise hükümet indirime gitti. Yapılan açıklamada 1 Ağustos itibariyle elektrik ücretlerinde yüzde 0,5 oranında indirime gidildiği duyuruldu. Şirketler için indirimin ise yüzde 1,5 olacağı kaydedildi.

Leave a comment

Your email address will not be published.