Fransa’da ortaokul 3’üncü sınıf öğrencisi Sarah K., etek boyu uzun olduğu gerekçesiyle okula alınmadı.
Fransa’nın Belçika sınırında bulunan şehri Charleville-Mezieres’de meydana gelen olayda okul yönetimi, 15 yaşındaki Müslüman kız çocuğunun etek boyunun laikliğe aykırı olduğunu savundu.

BAŞÖRTÜSÜNÜ ÇIKARMASI YETMEDİ

Yerel Ardennais gazetesi, Leo-Lagrange Okulu Müdürü Maryse Dubois’in, 16 Nisan günü etek boyu sebebiyle kız öğrenciyi okula almadığını, aynı durumun 24 Nisan’da tekrarlandığını yazdı. Gazete, genç kızın 2004 yılında çıkarılan yasa gereği bir senedir taktığı başörtüsünü de her gün okul girişinde çıkardığını hatırlattı.

Haberde, okul Müdürü Dubois’in genç kızın ailesine yazdığı mektuba da yer verildi. Müdür, Sarah’ı ‘dini inancını gösteren bir giysi giydiği’ gerekçesiyle okula almadığını savundu. Bu durumun laiklik yasasına aykırı olduğunu ifade eden Dubois, kız çocuğunun bu durumda ısrar etmesi durumunda okuldan atılmayla karşı karşıya kalabileceği tehdidinde de bulundu.

“ETEK YASAK KAPSAMINA GİREMEZ”

Sarah K.’nin ailesi ise okulun kararına sert tepki gösterdi. ”Hiçbir yasanın uzun etek giymeyi yasaklamadığını belirten aile, 15 Mart 2004’te çıkarılan laiklik yasasının başörtüsü, kipa ya da haç gibi dini simgeleri yasakladığını hatırlattı.

Başbakanlık Laiklik Gözlemevi Genel Raportörü Nicolas Cadene de 2004’deki yasanın bir dine bağlılığı gösteren dini simgeleri yasakladığını açıkladı. Yasaklanan giysiler arasında başörtüsü, kipa, haç ya da Budist giysisi olduğunu belirtti. Siyah bir eteğin yasanın sınırları içerisine girmediğini vurguladı.

Fransa İslamofobiyle Mücadele Derneği’nden yapılan açıklamada da laiklik prensipinin etek ya da uzun elbiseyi kapsamadığı aktarıldı.

Yasak kararını yerel medyaya değerlendiren 15 yaşındaki kız çocuğu da eteği Fransız giyim mağazası Kiabi’den 2 Euro’ya satın aldığını söyledi. Güzel havalarda arkadaşları gibi etek, diğer zamanlarda ise pantolon giymeyi tercih ettiğini söyleyen genç kız, “Ama bu haksızlık, Benim okuluma girişimi yasaklamak için haklı bir neden olamaz.” ifadelerini kullandı.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN YALANLAMA

Türk basınına konuyla ilgili sorularına cevap vermeyen Leo Lagrange Ortaokulu yönetimi, açıklama yapma yetkisinin Rims Bölge Milli Eğitim Müdürlüğü’nde olduğunu belirtti. Müdürlükten yapılan açıklamada ise kız öğrencinin etek boyu nedeniyle okula alınmadığı iddiasının doğru olmadığı savunuldu. Açıklamada, öğrenciden giyim alışkanlığının değiştirilmesi istendiği, genç kızın okuldan çıkarılması gibi bir durumun söz konusu olmadığı iddia edildi.

#İSTEDİĞİM ETEĞİ GİYERİM

Fransız medyasında geniş yer bulunan yasak haberi, birkaç saat içinde Twitter’ın da en çok konuşulan konuları arasına girdi. #JePorteMaJupeCommeJeVeux (İstediğim eteği giyerim) hashtagı altında internet kullanıcıları yasak kararını veren okul yönetimine sert tepki gösterdiler.

Fransa’da 2012 yılında da Val d’Oise bölgesinde bulunan Edmond-Rostand Lisesi son sınıf öğrencisi, uzun eteği sebebiyle okul yönetimi tarafından derse alınmamıştı. O dönem Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevlendirdiği müfettiş, öğrencilerin istedikleri gibi giyinebileceğini açıklamıştı.

Leave a comment

Your email address will not be published.