Fransa’nın önde gelen emlak şirketlerinden la Foret’nin Lilas ajansında Kasım ayı sonunda yayınlanan bir ilan adeta şok etkisi yarattı.

Levallois-Perret bölgesinde yer alan bir apartman dairesi ilanında açık bir şekilde ırkçı ve ayrımcı ifadeler kullanıldı :

« Kiracı adaylarının dikkatine ! Fransız vatandaşı olmak zorunludur, zenci ve siyahi kabul etmiyoruz çünkü binada poliser de ikamet ediyor… »

 

İlanı gören Moustapha isimli şahıs büyük bir şaşkınlık sonrası önce ajansı arar. Ajans yetkilileri kendi ellerinde olan bir durum olmadığını ev sahibinin böyle istediğini söyler. Moustapha bunun üzerine fotoğrafı sosyal medyada yayarak SOS Racism ve Hukuk derneklerini harekete geçirir.

France Info’nun olay üzerine aradığı ajans müdürü ise, bu olayın artık orada çalışmayan saf bir çalışanın işi olduğunu normalde böylesi ırkçı talepleri kesinlikle almadıkları savunmasını yaptı. Suçu çalışanın üzerine atmaya devam eden ajans müdürü, « Çok istisnai bir durum, galiba çalışanımız gelen talebi hiç bir kriterden geçirmeden ilana koymuş » şeklinde konuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.