Almanya’nın Hamburg şehrinde Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ile bir araya gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Dövizli Askerlik” hakkında yeni bir müjde verdi.

Yurtdışında yaşayan Türkleri yakından ilgilendiren dövizli askerlik ücretleri hakkında herhangi bir indirime gidilmesinin söz konusu olmadığını belirten Yeneroğlu, bu gibi söylemlerin toplumda gerginliğe nenden olabileceği uyarısında bulundu.

“Dövizli Askerlik” ödemeleri 2018’de konsolosluklarda yapılacak

Dövizli askerlik ücretlerinin ödenmesi noktasında çeşitli sıkıntılar yaşandığına değinen Yeneroğlu, bu konuda yapılacak yeni düzenleme hakkında bilgi verdi. “Vatandaşların askerlik ücretlerlerini artık konsoloslukta ödeyebilecek!” diyen Yeneroğlu, uygulanamanın 2018’de devreye gireceğini ve artık ödeme için aracı bankalara gerek kalmadığını açıkladı.

3 yıl çalışma şartının kaldırılması için çalışma başlatıldı

Milli Savunma Bakanlığı ile görüştüklerini belirten Yeneroğlu, dövizli askerlik için gerekli olan üç yıl çalışmış olma şartını da kaldırmak istediklerini dile getirdi. Yurtdışında doğan ve bütün eğitim sürecini bulundukları ülkelerde tamamlamış gençlerin  bu uygulamadan yarlanması için adım attıklarını ifade eden Yeneroğlu, yeni düzenleme kapsamında 18 yaşın altında ve en az 5 yıl bulundukları ülkede eğitim görmüş  gençlerin 3 yıl şartından muaf tutulacağı bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını ve yeni yılda bu düzenlemenin de yürülüğe gireceği bilgisini verdi.

38 yaşı dolduranlar için de çalışma yolda

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Yeneroğlu, 38 yaşını dolduranlar için de öbir çalışma başlattıklarını dile getirdi. Yeneroğlu, bu konu hakkında yapılması düşünülen düzenleme hakkında bilgi vermek için henüz erken olduğunu kaydetti.

Leave a comment

Your email address will not be published.