Geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme ile yurtdışında yaşayan gençler 1000 euro karşılığında askerlikten muaf tutuluyor. Fakat 1095 gün çalışma şartı gençlerde sorun olmaya başladı.

Türkiye, yurtdışında yaşayan Türklerin sorunlarını bir bir çözmeye çalışıyor. Dövizli askerlik modeli önce 10 binden 6 bine, arından da 1000 euroya indirilmiş, yükümlü gençler ve aileleri bu habere çok sevinmişti. Fakat 27 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6661 sayılı yasa, dövizli askerlik modeline bir de yurtdışında fiilen 1095 gün çalışma şartı getirmişti. Bu şart işsiz gençler ve öğrencilerde
sorun teşkil etmeye başladı.

çALIŞMAYAN SORUN YAŞIYOR

1000 euro karşılığında askerlikten muaf sayılan ancak öğrenci veya işsiz oldukları için askerlik çağındaki gençler, 1095 gün şartı nedeniyle konsolosluklardan geri dönüyor. Kanunda, “Türkiye’de geçen süreler hariç toplam en az üç yıl (1095 gün) süre ile çalışmış olma” şartı bulunduğuna işaret eden gençler, “Askerlik çağına geldiğinde üç yıl çalışmamış olanlar var. Bu şart nedeniyle konsololuklarda işlem yapılamıyor. Yurtdışında doğup büyüyen gençlerde bu şart düzenlenmeli” talebinde bulunuyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.