6 bin eurodan bin euroya indirilen yeni dövizli askerlik yasası hakkında merak edilen ayrıntılar açıklandı. Yeni dövizli askerlik yasasından yararlanacak yükümlüler için Paris, Strasbourg, Lyon, Marsilya, Bordeaux ve Nantes Başkonsoloslukları bilgi notu yayınladı.  Altı konsolosluk bölgesinde yaşayan ve askerliğini henüz yapmamış yükümlüler için gerekli şartlar maddeler halinde açıklanıyor.  

Dövili askerlik yasasından yararlanacak gurbetçilerin 38 yaşı doldurmamaları ve konsolosluklara başvuru noktasında daha aceleci davranmaları tavsiye ediliyor. Öte yandan daha önce taksitle ödeme başlatan ve taksitleri devam edenlerin bağlı bulundukları askerlik şubeleri ile irtibata geçerek durumlarını takip etmeleri öneriliyor. Daha önce ödeme yapanların ve bin euronun üzerindeki ödemelerin geri iade edilmeyeceği konsolosluğun yayınladığı bilgi notunda açıkça ifade ediliyor. 

3 YIL ÇALIŞMIŞ OLMAK ŞART

Eski mevzuatta geçerli olduğu gibi yeni kanun kapsamında da dövizli askerlik yasasından yararlanacak gurbetçilerden, yurtdışında 3 yıl (1095 gün) süreyle çalışmış olma şartı aranıyor. En çok merak edilen konuların başında gelen 3 yıl şartı, sadece yurtdışında bulunuyor olmanın yanısıra çalışmış olmayıda gerektiriyor.

Dövizle askerlik başvurusu için gerekli belgeler hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler Paris Başkonsolosluğu’nun  internet sitesinin “Bilgi Notları” bölümünü ziyaret edebilir. 

YENİ DÖVİZLİ ASKERLİK KANUNU HAKKINDA  KONSOLOSLUKLARIN YAYINLADIĞI MADDELER 

  1. Ödenecek döviz miktarı 6 bin eurodan  bin euroya indirilmiştir.
  2. Sözkonusu miktarın taksitle ödenmesi mümkün değildir, peşin ödenmesi gerekmektedir.
  3. Yeni kanunun yürürlüğe girdiği 27 Ocak 2016 tarihinden önce (eski mevzuat kapsamında) Bin euro veya üzeri miktarda dövizle askerlik taksiti ödemiş olan ve halihazırda taksitle ödeme kapsamında bulunanlar, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Bu durumda olan vatandaşlarımız doğrudan Türkiye’deki Askerlik Şubeleriyle temasa geçerek durumlarını takip edebilirler. Bu kapsamda ödenmiş olan bin euronun üzerindeki miktarların iadesi mümkün değildir.
  4. Halihazırda 38 yaşından küçük olan yükümlülerin dövizle askerlikten yararlanmak için başvurabilecekleri en son tarih, 38 yaşlarını tamamlayacakları yılın 31 Aralık günüdür. (örnek: 1985 doğumlular için son tarih 31 Aralık 2023’tür). Olası bir aşırı yoğunluk sebebiyle vatandaşlarımızın mağdur olmamaları açısından, dövizle askerlik işlemlerini yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuza başvuruda bulunma konusunda aceleci davranmamaları tavsiye olunur.
  5. (1977 ve önceki yıllarda doğmuş olanlar için) 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmamış olanlar ile daha önce başvurduğu halde ödemelerini süresi içinde (38 yaşının sonuna kadar) tamamlamadığı için kapsamdan çıkartılanlar, gerekli şartları taşıdıklarını 31 Aralık 2017 tarihine kadar Başkonsolosluğumuza başvurmak suretiyle belgelendirmeleri halinde bu kanundan yararlanabilecekler. Bu kapsamda ödenmiş olan bin euronun üzerindeki miktarların iadesi mümkün değildir.

Önceki uygulamada olduğu üzere, dövizle askerlik başvurusunda bulunabilmek için “Yabancı ülkelerde, oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu statülerinden biriyle ya da yabancı ülke vatandaşlık hakkına sahip olarak Türkiye’de geçen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün) süreyle çalışmış olmak” ve “Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile silahaltına alınmamış olmak” şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Öte yandan, 1 Şubat 2011 tarih ve 6108 Sayılı Kanunla 1111 sayılı Askerlik Kanununa eklenen geçici 43. madde geçerliliğini korumaktadır. Şubat 2011’den önce dövizle askerlik hizmetinden yararlanma şartlarını kaybedenlere ilişkin sözkonusu madde çerçevesinde başvuru yapacak yükümlülerin 10 bin euro ödemesi gerekmektedir.

Leave a comment

Your email address will not be published.