Gurbetçileri hedef alan akıl almaz bir dolandırıcılık yöntemi daha ortaya çıktı.  Avrupa’da yaşayan Türklerin kimlik bilgilerini kullanarak kendilerinden habersiz açılan cep telefonu abonelikleri astronomik faturalar ve haciz olarak geri dönüyor. Fransa’da yaşayan Yusuf Yazıcı, üzerine açılan iki farklı faturalı cep telefonu aboneliğini ve haciz işleminin başladığını öğrenince şok oldu.

Yurtdışında yaşayan Türkler cep telefonu operatörleri üzerinden dolandırılıyor.Fransa’da yaşayan Yusuf Yazıcı’nın başına gelenler yurtdışında yaşayan milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiriyor. Dolandırıcılar, kimlik bilgilerini elde ettikleri yurtdışında yaşayan gurbetçilerin üzerine cep telefonu aboneliği açarak büyük mağduriyetlere yol açıyor. Aylarca ödenmeyen birikmiş faturaların ardından hakkında hukuki işlem başlatılan gurbetçiler çoğu zaman dolandırıldıklarını kendilerine gönderilen cep telefonu mesajı ile öğreniyor. Kendi üzerlerine açılan telefon aboneliklerinden haberdar olmayanların faturaları ise yasal faizi ile katlanarak büyüyor.

16 Ocak 2015 tarihinde Fransa’ya giriş yapan Yusuf Yazıcı, onayı ve bilgisi dışında GSM şirketi Turkcell’e ait iki faturalı cep telefonu hattı açıldığını öğrendi. Halen Fransa’da yaşayan ve telefon aboneliklerinin açıldığı tarihlerde Fransa’da bulunan Yazıcı’dan 1.320 TL ödemesi isteniyor. Yazıcı, hakkında icra takibi başlatıldığını Fransa’ya gelmeden önce kullandığı Vodafone kontürlü telefonuna gelen mesaj ile öğrendi.

“Sorun sadece üzerime çıkarılan borç değil.”

Maddi zarara uğradığını belirten Yazıcı, “Sorun sadece üzerime çıkarılan borç değil. Sonuçta bir şekilde para ödenir ya da dolandırıldığım anlaşılır ve sorun çözülür. Fakat beni daha önemli tehlikeler korkutuyor. Telefonun herhangi bir yasadışı olayda ya da terör eyleminde kullanılabilir. Bu büyük bir sorun, olmasını düşünmek dahi istemiyorum. ” şeklinde konuştu. Hukuki süreci başlattığını belirten Yazıcı, gerekli hukuki adımları attığını ifade etti.

“Üzerime hat açıldığında Fransa’daydım”

16 Ocak 2015 tarihinde Fransa’ya giriş yapan Yazıcı, üzerine açılan telefon aboneliklerinin ise Nisan ayında açıldığına dikkat çekti. Pasaport giriş çıkış damgalarını delil olarak gösteren Yazıcı, “Mahkemede, İstanbul çıkış ve Paris giriş tarihleri beni haklı çıkaracaktır. 12 Ocak’tan bugüne kadar Türkiye’ye hiç seyahat etmedim.” ifadelerini kullandı.

Turkcell konuyu araştırdıklarını açıkladı

Fransa’da yaşayan Yusuf Yazıcı’nın durumu hakkında icra takibi başlattıklarını doğrulayan Turkcell yetkilileri, söz konusu olayın dolandırıcılık olup olmadığını araştırdıklarını açıkladı. Faturalı hat açmak için sadece kimlik fotokopisinin yeterli olmadığını belirten yetkililer, faturalı abonelikler için mutlaka ikametgah belgesi ya da kişiye ait elektrik faturasının da istendiğini ifade etti. Yazıcı ise yetkililere Türkiye’de üzerine herhangi bir faturanın olmadığını ve ikametinin de Fransa’da olduğunu bildirdiğini kaydetti.

Mutlaka abonelik ve fatura sorgulaması yaptırın

Yetkililer yurtdışında yaşayan gurbetçileri üzerlerine açılmış herhangi bir abonelik ya da borç olup olmadığını mutlaka sorgulamaları gerektiğini öneriyor. Bu sorgulama işlemi için internet üzerinden E-Devlet platformu kullanılabiliyor. 23.987.647 kayıtlı kullanıcısı bulunan www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden 197 kurum ve 1.299 farklı hizmet veriliyor. Telefon fatura ve abonelik sorgulaması için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bölümünden sorgulama yapılabiliyor. E devlet hizmetinden yararlanmak isteyen gurbetçilerin konsolosluklardan E-devlet şifresi almaları gerekiyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.